45,4 km
2019. március 23-24.
Kevesebb emelkedő, kevesebb izgi táj, s este kevésbé gyötört túrázó – röviden összefoglalva ez a 2 nap alatt megtett szakasz. Igazán érdekes, emlékezetes látványosságokat akkor láttunk, amikor plusz utakat iktattunk be, ami ugye a 45 km-re rádobott még jó néhány kilométert. De megérte.
Rögtön kitérővel kezdtük, szinte a Nappal együtt kelve a csípős tavaszi reggelen már 8 órakor a Sümeg várának kapuja felé vezető macskaköves utat koptattuk. Hevenyészve körbenéztünk a várban, ami tényleg jó hely, gyerekeknek különösen vonzó a sokféle játékokkal (dobójáték, lovacskázás, kaloda, ágyú, sokfejű sárkány, stb.). Természetesen kilátás adódik Sümeg városára és a környező dombokra, s nem utolsó sorban arra az élményparkra, ahol lovagi játékot is nézhet a szíves publikum.
Sümeg – Sarvaly erdészház
Sarvaly erdészház – Zalaszántó
A két nap alatt soha senkivel se találkoztunk az erdőben, csak olyan helyeken, amik egyszerűbben is megközelíthetők, nem csupán a kék jelzésen, és kevesebb gyaloglással. Ilyen igen népszerű hely volt a Tátika várrom. Idősebbek, fiatalabbak kedvelték, mert a panoráma megengedte, hogy a tekintet messzire elkalandozzon, padon lehet falatozni vagy pihenni. Nem kell mondanom, némi emelkedőt azért csak le kellett küzdeni annak, aki idejött. Ez a Tátika várrom is kitérő a kék túra útvonalához képest, letérve az útról „felszaladtunk”, megnéztük, aztán vissza a kék jelzésre. Erdőn, mezőn folytatódott utunk, jelentős szintek nélkül. Ami rögtön megváltozott, ahogy a sztúpa közelébe értünk Zalaszántónál.
Meredek út vezet a sztúpa felé, 1 kilométer hosszan. Aki autóval jön, és a parkolóban hagyja a kocsiját, neki is itt kell feljönnie. Bár, ezen a részen engedélyezett a jármű használata, ezért bosszantóan forgalmas volt az út, mint valami belvárosi sugárút, s nyelhettük a port. De tán nemesíti a lelket, ahogy a Béke Sztúpa felé közeledünk, ami Európa egyik legnagyobb (30 m magas és 24 m átmérőjű) sztúpája, s ami a béke, a boldogság és a megvilágosodás jelképe. A sztúpa mellett áll a Milarepa Meditációs Központ, ahol nyitvatartási időben bárki meditálhat, ami ugyanúgy ingyenes, mint a sztúpa látogatása.
A zalaszántói pecsételőhelyek egyike itt is megtalálható a Világosvári-hegyen, az Emberi Jogok Parkjában található buddhista építménynél. Valami más is van itt, ahol egy szerzetes kedvesen ad vizet, aggódva, hogy nem iszunk-e még, és elég-e, amit kaptunk. Ahol a padon uzsonnaidőt tartva egymás közt beszéljük, hogy már csak kekszünk van, mire a hátunk mögött megszólal egy hölgy, hogy neki van egy szendvicse, ami a férjének nem kellett, azt szívesen nekünk adja, viszonzásul mi csak a kirándulós kekszünkből kínálhattuk meg. Ezek szép pillanatok, mint a rókával való hajnali találkozás, amikor a ravaszdi lekushadt a fű közé, gondolván, akkor nem látjuk, s mikor rájön, de biza látjuk, hát illa berek nádak erek.
A sztúpától lejönni már nem volt fárasztó, csak kis idő, és közben helyes házakat láttunk, míg ki nem bukkantunk Zalaszántó tán fő utcájára, ahol szintén pecsételőhely volt.
Zalaszántó – Rezi
A várhoz közeledve egy hatalmas tisztáson kell átmenni, ami tele van padokkal, asztalokkal, tűzrakóhelyekkel, esőbeállóval. Nekem ez a felújított várrom kevésbé tetszett, valahogy olyan lélektelen volt, nem érintett meg. Az igazán érdekes itt számomra a kilátásnak az a része volt, hogy a szemközti dombok közt kilátszott a zalaszántói Béke Sztúpa csúcsa (de valójában már útban felfele ezt is láttam korábban a fák közül kikandikálva). Figyelemre méltó volt még itt egy 1956-os emléktábla: Emlékül az itt gyülekező keszthelyi fegyveres egyetemistáknak – 1956. XI. 04.
Rezi – Gyöngyösi csárda
Gyöngyösi csárda – Hévíz
Erre fele vettük észre a mezőn matató rókát, aki fényesen bizonyította rossz távolbalátását, mert nem vett minket észre, így egész közel ügetett hozzánk míg nem láttuk őt. Csodásan rálapulhatott a mezőt hosszan szegélyező fűcsomó partra, mígnem számára is váratlanul felbukkant, s akkor már szemébe tűnt, hogy hoppá, emberek…hát az a villámgyors, önmagába tekeredés, ahogy fejét máris dús vörös farka követte…! Lenyűgöző! Eliszkolt, szégyent nem hozva nemzetségére, s bizonyítva, hogy az a max 50 km/h-s sebesség, az bizony nem mese. Ezen a hétvégén róka-fun lettem. Rájöttem, sőt megéreztem, hogy miért is ravaszdi a róka, tényleg eszes, életrevaló, rátermett. Résen van, figyel, gyorsan dönt, nem teketóriázik. Erdeink csúcsragadozója! Legalábbis nekem csúcs Róka Rudi és társai.
Hévíz – Keszthely
Ha valaki netán itt is szeretne egy kis kitérőt tenni, akkor annál az elágazásnál, ahol balra a bicikliút kijelöli a kék jelzést is egyúttal, no, ott ne menjünk el rögtön balra, hanem előbb jobbra. Egész közel lesz ott ugyanis a hévízi-kifolyó, ami egy nem hivatalos szabadstrand is (ahhoz képest még lépcsőt és toi toi vécéket is tettek oda). Itt a zsilipen túl lehet fürdeni a sekélyebb vízben, ami pont olyan, mint ami a tóban van, tavi rózsákkal. Itt a szezon áprilistól októberig tart. Itt lehet szervezett kenutúrákon evezni, végig a patakon, 13 kilométeren át, egészen a Zala folyóig. Maga a látvány is egyedi, ahogy hosszan a termálcsatorna jön a tó felől, a zsilipnél oly koszos, hogy nem sokunknak lenne kedve belemártózni, de a zsilip után ismét tiszta (és még természetes nyakmasszázst is ad). Szerintem érdemes ezt megnézni, utána vissza lehet menni a kék jelzésre.
Galériaképek itt:
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 5-ös szakasz: Tapolca – Badacsonytördemic
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 15-ös szakasz (OKT 15): Rozália téglagyár – Dobogókő
Országos Kék Túra 16-os szakasz (OKT 16): Dobogókő – Visegrád, komp
Előszó a kék túráinkhoz: Kék Túra nem csak túrázóknak