24,5 km
2019. április 21.
Ez a szakasz nem különösebben nehéz, kis szintemelkedések, és mégis szép tájak, kedves kis rétek, erdők.
Kocsinkat ismét a végponton hagytuk, ahonnan aztán busszal mentünk fel Dobogókőre, ezúttal „csak” egyszer kellett átszállnunk.
Dobogókő – Sikárosi erdészház
Dobogókőnél most megnéztük a sípályát, amit legutóbb télen láttunk, s az igazat megvallva, úgy sokkal szebb volt, így viszont érdekes volt a különbség. Jobbra volt a kék jelzés, ahol bementünk a szellős levélzetű erdőbe, ahol már sütött a Nap, de némi árnyék azért adódott. Egész nap váltakoztak az erdők, rétek változatos terepe. Több turistaút is ment ezen a részen, ezért például többször is találkoztunk egy idősebb párral, akiket mindig utolértünk. A Szilágyi Bernát-forrásnál is, ahol láthattuk, hogy nem aprózzák el az elemózsiát, mert kis hátizsákjuk – húsvét lévén – főtt sonkát és főtt tojást, zöldséget rejtett, amit szépen megterítve fogyasztottak: tányér, pohár, evőeszköz, kenyérke zacsiban, sószóró. Mintha otthon lennének. Falatoznak. De rajtuk is túltettek a forráshoz közelebbi asztalnál ebédelő kutyás pár, akik a padra viaszkos vászon terítőt helyeztek, s arra a többit, paradicsom, ki tudja már mik. Miután látták, hogy csodálva nézzük a terülj terülj asztalkájukat, szabadkozva mondták, hogy szalonnát akartak sütni, de a tűzgyújtási tilalom miatt erről letettek, így „csak” ez lett. Nos, egyik pár se volt kispályás, az biztos.
Sikárosi erdészház – Pilisszentlászló
Az erdészháztól változatos úton folytattuk, volt már emelkedő, patak, mező, hidak. Néha keresni kellett a kék jelzést, vagy útba igazító táblát, hogy lássuk merre is az arra. Itt az erdészház után is jól ki kellett nyitni a szemünk, hogy észrevegyük a kerítés sarkán a jelzést. Aztán a Bükkös-patak völgyében folyón keltünk át, hidakon imbolyogtunk, lejtőn „gurultunk” lefele, majd emelkedőn felfele, mígnem felértünk a Kis rigó étteremhez, Pilisszentlászlóra, ahol ismét pecsételhettünk. Ez a hely egy nagy csomópont itt az erdőben, amolyan találkozóhely és kiindulópont. Maga az étterem nagyon rokonszenvesen a kertjében direkt a kirándulóknak tart fent padokat. Az étterem előtt nagy parkoló van, de nem elég nagy, mert akkora a forgalom. Hisz itt szedik ki a bringások a bicajaikat a kocsijaikból, mert itt megy egy erdei bringaút. De a túrázók is itt vonulnak, vagy kezdik meg útjukat.
Pilisszentlászló – Pap-réti erdészház
Az étterem kerítése mentén haladó kék úton kellett tovább mennünk, aztán át Pilisszentlásznón, ahonnan aztán egyszercsak bementük az erdőbe. Pici emelkedő, aztán aszfaltos út is akadt, könnyedebb rész a kellemes kis erdőben. Az árnyékos erdőből egy egyre táguló térbe jutottunk, alattunk több fele ágazó út, semmi se sejteti, hogy az elágazások mögött a Pap-rét bújik meg. Mivel ez a látvány úgy lekötött, majdnem elmentem a pecsételőhely mellett, ami a Pap-réti erdészház kerítésén található. Miután a pecsételés rituáléját elvégeztük, lementünk az elágazáshoz, s akkor megmutatta magát a rét, már látszottak a padok is. Itt is volt néhány ösvény, némi térképes játékot kívánt, hogy be tudjam azonosítani, hogy aha, arra lesz a kék tovább.
Pap-réti erdészház – Nagy-Villám – Visegrád
A rétről felfele kis kanyargós út, számtalan szebbnél szebb nyurga fák közt sétálhattunk. Úgy éreztem mindegyik fa fotót érdemel, de hát csak szelektálni kellett. Picit itt már szuszogásra késztetett a felfele menet, de nem volt annyira megerőltető, inkább azért ment lassan, mert minden egyes fa megállásra hívott, hogy megcsodáljam.
A nap csúcspontja itt következett. Teljesen váratlanul. Főleg a nap vége fele már gondolta a fene, hogy még ilyen történhet vele… de akkor kidugtuk fejünket a fák közül, s ott volt egy pad, s előtte a Dunának egyik kanyarja, s körötte a sok kis domb. Hang bennakad, lehelet megszegik, ez az a pillanat. Leültünk a már ott ülő bicajosok mellé, és én kirepültem e horizontra.
Muszáj volt menni, innen már sötétebb és hűvösebb erdőben lefele poroszkáltunk a hatalmas lejtőkön. Ami után örültünk, amikor a napsütötte tisztásra értünk. Lassan a visegrádi bobpálya is bekerült a szemhatárunkba, ami azzal kecsegtetett, hogy hamarosan elérjük aznapi utolsó előtti pecsételőhelyünket. Juhhéj. Már csak pár perc és ott is vagyunk. De korai volt az öröm, mert a pecsétet elég nehezen találtuk meg az étteremnél, mert nem a kék túra felől érkezőknek volt irányban, hanem az étterembe kocsival érkezőknek. De nagy nehezen meglett, s már csak az volt hátra, hogy lejussunk a Dunához, a komphoz, ahol az utolsó pecsétünket benyomtuk a füzetünkbe, miközben ránk sötétedett.
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 5-ös szakasz: Tapolca – Badacsonytördemic
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 3-as szakasz (OKT 03): Sümeg – Keszthely
Országos Kék Túra 15-ös szakasz (OKT 15): Rozália téglagyár – Dobogókő
Előszó a kék túráinkhoz: Kék Túra nem csak túrázóknak