22,8 km
2019. április 20.
Egy reggel, amikor a nagy kerek égitest, ami kísér minket, nem a Nap, hanem a Hold. Szeretem a hajnalt, annak a csendjét, nyugalmát, s ahogy aztán a Nap fénye színezi a korai égboltot. Csak ne egy túra napján kéne ezt megélnem. No de, a kéktúra már csak ilyen, mivel a buszok menetrendje nem a kéktúrához igazodik, így ha egy csöpp 25 kilométeres szakaszt akarunk busszal megtenni, akkor azt váltott lovakkal kell, akár két átszállással is. Ha már olyan jó dolgunk van, hogy kocsival megyünk a túra végpontjára, majd onnan közlekedési járművekkel a kiindulópontra.
Dobogókő – Pilisszentkereszt
Amely kiindulópont Dobogókő volt. Ami ezen a nyáriasan tavaszi napon tele volt kirándulókkal és egész sok kéktúrázóval is találkoztunk. Miután néhány busszal feljutottunk Dobogókőre, túránk megkezdése előtt kimentünk a kilátóhoz megnéztük a dombokat és a Dunakanyart. A látványra pedig rímeltek az új fatábla sorai, miszerint „Tájszótárunkat fellapozva a dobogó szó egyik jelentése: tájból kiemelkedő dombosabb hely”. A túraösvényhez sétálva, elhaladtunk Sri Chinmoy szobra mellett, s az azt körülvevő padok közt, amelyeken a nagy spirituális szellemi vezető, vallási tanító idézeteit olvashatja az, aki megáll pár pillanatra.
Némi ráhangolódás után belevetettük magunkat az erdőbe, ami tényleg nagyon szép volt, már reggel is valószerűtlenül zöldek voltak a fák levelei, szinte hártyavékonyak, amin átsütött a Nap fénye, és oly légiesnek tetszett minden levél, én egész nap csak ámultam ezt az élénk zöldet és áttetszőséget. Előre bocsátom, hogy ez a túraszakasz nem unalmas, egész sok látványosságot tartalmaz, ezért aztán második kedvencem is lett (az írottkői után). Nem is kellett sokat menni, már is egy izgalmas helyhez értünk, a Zsivány sziklákhoz, amit egy arasszal megelőzött a Nagy-Hideg-Lyuk. Ez utóbbi egy ismertetőtáblából és egy kis üregből állt, nevéhez méltón, egy lyukból. Innen hamar tovább is lehet lépni a pár lépésre lévő Zsivány-sziklákhoz. Itt aztán kedvünkre zsiványkodhatunk a számos sziklán mászkálva. A hely mellett akár simán elmennénk, ha nem lenne egy tábla, ami felhívja rá figyelmünk. Itt érdekes sziklák, gyökereiket mutató fák, még egy rejtett barlangka is, izgalmas hely, gyerekeknek kalandjátszótér (szülőknek is ad némi adrenalint, miközben a csemetékre figyel).
Az erdőből kiérve máris Pilisszentkereszten vagyunk, ahol a helyi boltocskánál pecsételhetünk. A házak közt rögvest folytatódik a kék út.
Pilisszentkereszt – Kevély-nyereg
Mondtam, hogy látványosságokban bővelkedik ez a túraszakasz, így Pilisszentkereszt után nem sokkal, máris egy kellemes helyre értünk, ahol bevezetőként egy híd folyóval, majd igazi pihenőhely padokkal, még híddal s még tekergőző folyóval. Gyerekeknek jó kis szökdécselőhely. Nem sokkal utána, magam se vettem észre hol kezdődött, de egyszer csak ott voltunk a Dera patak szurdokban, szurdokerdőben, ami Budapest környékének legkedvesebb, legszebb helye. Még könnyen is megközelíthető, ha valaki nem fentről jön, mert a szurdok lenti részénél egy jó nagy parkoló van, pihenőhellyel, s ha onnan indulsz, akkor csak pár (2-3) kilométer a szurdok, gyerekekkel is móka az egész, sok kő van, víz, hidak, csupa kaland. Amikor mi kiértünk ehhez a bizonyos parkolóhoz, ott meg kellett keresni merre a tovább. Ez nem volt rögtön egyszerű, de aztán rájöttem, hogy át kell vágni a parkolón, és jobbra lefele folytatódik a kék jelzés.
A szurdok után kicsit nyugisabb, egyszerűbb táj következik, semmi speciális látnivaló. De aztán mégis, mert a Szent-kúthoz és annak kápolnájához érünk, ami szintén pihenőhely, s a kútnál elolvashatjuk, hogy mi mindenre is gyógyír a kút vize. Megyünk tovább, immár kicsit emelkedőn, a kéktúra leírása is javasol egy kitérőt a sárga jelzésen a Mackó-barlanghoz. Ez a barlang olyan igazi ősemberes hangulatú, nagy szájú barlang. Utána az út a Kevély-nyereghez egy sötét, nem annyira szép, keskeny ösvényen halad, ami után direkte örültem, hogy végre a meleg napfényes rétre érhetek, ahol felmelegedhettem, s pihenhettünk az újabb pecsételőhelyen. Ez a Kevély-nyereg olyan forgalmas hely volt, mint valami nagyváros fő tere, egymást érték a kéktúrázók csapatai, a kutya sétáltatók, a gyerekkel sétálók. Mert ez már közel van Pilisborosjenőhöz, gondolom ezért a nagyobb népsűrűség, meg tán azért is, mert több túraút is összeér itt az egykori turistaházhoz közel, amit 1992-ben felgyújtottak, majd 2000-ben el is bontottak.
Kevély-nyereg – Rozália téglagyár
A Kevély-nyeregtől először az erdőben kellemes kis úton bandukolhattunk, majd lefele visz az út, de borzalmasan nagy lejtőn és hosszan (ilyenkor arra kell gondolni, hogy feljönni milyen lehet itt, és máris lelkesebben óvatoskodok lefele). Miután ezen túljutunk, szép kis részhez érünk, ahol az ajánlat szerint is érdemes kis kitérőt tenni az igen közel lévő Teve-sziklákhoz. Ez is olyan hely, amit kéktúra nélkül is könnyen elérhetünk Pilisborosjenő felől, és nem szabad kihagyni, mert gyerekeknek príma hely, de felnőtteknek is elbűvölő a színei, formái. Ja, és mielőtt oda leereszkedtünk, kabócák zenekari üdvözlése közt bokrokkal sűrűn benőtt ösvénykén is átmehettünk. Én kedvelem a tücskök ciripelését, így a kabócák hangját is, nekem ez plusz pont volt. Miután megnéztük ezt a cuki helyet is, visszatértünk a kék jelzésre, s megtettük az aznapi szakasz utolsó részeit, Pilisborosjenő majd Rozália téglagyár felé. Ez a szakasz nem volt különösebben megterhelő, kis szintekkel, ámde rengeteg szuper hellyel. Kedvencem lett.
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 5-ös szakasz: Tapolca – Badacsonytördemic
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 3-as szakasz (OKT 03): Sümeg – Keszthely
Országos Kék Túra 16-os szakasz (OKT 16): Dobogókő – Visegrád, komp