22,5 km
2019. április 10.
Piliscsaba – Disznófő
Az okos lány esete a kéktúrával, azaz, hoztam is kéktúrát meg nem is. Magunk közt szólva ez a kéktúra szakasz elég uncsi lenne, ha szigorúan követnénk, de máris fergeteges, ha teszünk jó sok kitérőt, mert akkor fantasztikusabbnál csodásabb helyeket látunk. Légy Te is most renitens és kövess ezen a kéktúrán, amiben kevés a kék, de annál színesebbek a látnivalók! Éééés…könnyen megközelíthető helyek, amiket akár több részletben is meg lehet nézni, nem szükséges huszonkilométert menetelni hozzá. A terep se nagyon nehéz, vannak persze emelkedők, de bírható és nagyon megéri. Gyerekeknek is izgalmas, mert sok szikla, mászásra alkalmas része van.
Piliscsabán kezdtünk, átszelve a települést, közben egy kis templom, persze útba ejtettük a kálváriát is, hogy elmondhassunk, erősen kezdünk, rögtön egy kis emelkedővel, csak úgy jó kedvünkben. A kálvária tetején lévő kápolna ajtaja, illetve rácsa magára vonta a figyelmem: „ez olyan, mintha egy fej lenne” – morfondíroztam magamban, majd távolabb léptem, fókuszáltam, és tényleg, Jézus arcát mintázta. Hm. És még csak reggel van, mi lesz itt később?
Nos, nem sokat váratott magára, könnyű sétával egy kellemes kis erdőn át máris a Gomba-sziklánál találtuk magunkat. Gyerekbarát hely, mert készítettek ide egy kilátófélét, ahonnan bárki biztonságban letekinthet a sziklára és a mögötte nyíló tájra. De a merészebbek egy erősen lejtős területen is lemehetnek közvetlen a sziklához.
Innen erdőn-mezőn át érjük el a következő aznapi kitérőt, ami az Ördögoltár sziklához visz, ami egy körbejárható szikla, ami akár mászásra hívogató is lehet.
Innen az erdőn át mentünk tovább a nap legszebb helyére, a Disznófőhöz. Nem tudom szavakkal kellően átadni, hogy miért olyan lenyűgöző a Disznófő. Pedig egy kopár táj, de egyedien formázott buckákkal, keskeny kis ösvény vezet át rajta, ami egy ívet jár be, miközben a lábad alatt a talaj lejt vagy emelkedik. Tekinteted útját mintha semmi se akadályozza, mert mindenfele tágasság van, nem csak jobbra s balra, hanem lefele s felfele is. A kopárság mégse sivatagi, mert a gyér növényzetű huplik körül zöld dombok, hegyek mindenfele, amerre csak a szem ellát. A fotók nem tudják visszaadni az érzést, hogy miért is annyira különleges ez a hely. Meg kell nézni!
Disznófő – Hűvösvölgy
Disznófő mészkőhegyes, légies terétől ismét lombkoronáktól zárt színtérre kerültünk, friss tavaszi erdőben sétáltunk, mígnem ismét végtelen tágas helyre értünk, az óriási domboktól tarkított Nagy-Szénásra. Itt rögtön megnőtt a népsűrűség, családi csapatok csicseregek mindenfele. Egész nap egymást érték a jobbnál jobb helyszínek. Innen például – szép panorámák közepette – Nagykovácsi szélén is jártunk, ahol kis kitérővel megnézhettük a pilisi szénbányászat homokszállító kötélpályának emlékművét és maradványát. Az erdőben az egykori Nagy-Szénás turistaház romjai előtt is elhaladtunk.
Aztán ahogy Hűvösvölgy felé közeledtünk, az utolsó 6-8 km már sokkal ingerszegényebb volt. A terep se nyújtott változatosságot, mert sík egyenes volt, ami egy túra végén – valljuk be – csak előny, de egy szimpla erdőben bandukoltunk, amiben sokszor még egy elágazás se volt, az egyhangúságot néha megtörte egy patak, vagy bekapcsolódó út. Már egész közel Hűvösvölgyhöz volt a Remete-barlang, majd lassacskán kiértünk az erdőből Hűvösvölgy házai közé. Ekkor már egy emlékezetes napot tudtunk magunk mögött.
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 5-ös szakasz: Tapolca – Badacsonytördemic
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 3-as szakasz (OKT 03): Sümeg – Keszthely
Országos Kék Túra 15-ös szakasz (OKT 15): Rozália téglagyár – Dobogókő
Országos Kék Túra 16-os szakasz (OKT 16): Dobogókő – Visegrád, komp
Országos Kék Túra 22-es szakasz (OKT 22): Sirok – Szarvaskő