20,6 km
2019. május 19.
Szarvaskő – Rozsnakpuszta
Ezt a szakaszt fordítva kezdtük. Jó kezdet volt kapásból pecsételni a szarvaskői presszóban. A település központjában mintha minden egy helyen ott lett volna: a vendéglátó ipari egységeken kívül buszmegálló, híd az Eger-patakkal, kilátás a várra, információs táblák. Az utóbbiakból megtudtunk mindent Szarvaskőról, azt is, hogy miről maradunk le, mert éppen most nincsenek, ezek például a fogadó figurák, amik nekem nagyon tetszettek volna. Ezek a figurák a vendégszeretetről árulkodnak, és jeles napokon (karácsony, húsvét, fesztivál, évszakok váltakozása) lepik meg az arra járókat vagy ott lakókat. Most vagy nem volt ilyen, vagy nem jártunk arra. Azt is olvashattam, hogy itt szokott lenni Csipkebogyó fesztivál, ami nagyon lelkesítene, rögtön álmodozásba is fogtam, hogy vissza kell majd jönnünk fesztiválkor. De a sok kulturális infó után a rideg valóságba kellett visszazuhannom, és elindulni felfele a kéktúra útvonalán, hisz azért jöttünk. Az eső lába igencsak lógott, nem is sokat váratott magára az eső csepergése, táska esővédő fel, poncsó fel, szép kis nap elé nézünk, hogy még el se indultunk és már esik. A fák közt kevésbé éreztük ezt a kedély romboló esőt, ami aztán szerencsénkre el is állt. Később, a nap végén hallottuk a célállomáson, hogy ott hatalmas eső volt, hála az Égnek, hogy nem onnan indultunk.
No de rögtön az első szakaszban finoman emelkedett az út felfelé, hamarosan egy kilátóhoz értünk, amit inkább néztem volna átjátszó adónak, mint kilátónak, de hát nem véletlenül, hisz neve is reklámértékű: Vodafone kilátó. De tényleg.
Rozsnakpuszta – Sirok
Végre elértük a következő pecsételő pontot Rozsnakpusztán, a sok kutyagolásnak kézzel fogható eredménye is lett. Kicsit fura volt a helyszín, tényleg egy magas füvű puszta közepén egy nagy tölgyfa egy romladozó építmény mellett. De újra egy a lehelet egy a párna. Bele a füzetünkbe.
Megyünk tovább Sirok felé, ahol – ekkor még nem tudtam – a nap igazi látványossága várt minket, a bálványkövek, a Barát- és Apáca-sziklák, s velük szemközt a Siroki vár. Ezekért a sziklákért volt érdemes végig csinálni a napot. Bizonyos szemszögből tényleg csókolózó párnak tűnik az egyik sziklapár. A 6-8 méter magas sziklaalakzatok vulkáni működés során a kráterből kiszóródott riolittufából keletkeztek.
A népi legendárium szerint azonban egy kővé vált barát és apáca, akik így bűnhődtek szerelmük miatt. Van olyan néprege is, ami szerint Darnó tündérkirály, Tarna leánya és az udvarló Bodony vitéz tragédiája „kőbe vésve”. A „mese” szerint Darnó király Tarna nevű lányába szerelmes lett az Attila hun király seregébe tartozó Bodony vitéz. Darnó király feleségét azonban korábban Attila király elrabolta, ezért Darnó megfogadta, hogy halállal lakol mindenki, aki a várához közeledik. Le is nyilazta Bodony vitézt, de Tarna a szerelme elé ugrott és így a nyílvessző mindkettejük szívét átszúrta. A bűvös nyíl által mindkét szerelmes azonnal kővé vált.
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 5-ös szakasz: Tapolca – Badacsonytördemic
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 3-as szakasz (OKT 03): Sümeg – Keszthely
Országos Kék Túra 15-ös szakasz (OKT 15): Rozália téglagyár – Dobogókő
Országos Kék Túra 16-os szakasz (OKT 16): Dobogókő – Visegrád, komp
Előszó a kék túráinkhoz: Kék Túra nem csak túrázóknak