17,1 km
2018. július 14.
Mint valami szétesett szalmabábú futottunk a vonathoz, lógott rajtunk minden cuccunk. A vonat mellett a tárcsás hölgy nyugtatott, hogy ne siessünk, megvár. Jól eső érzés volt ez. Zsupp, le az ülésre, vonat megy is. Szuper, jó irányba szálltunk fel, minden stimmt. Kalauz jön. Nincs jegyünk? Itt akartuk megvenni a vonaton, mert lóhalálában értük el (amit ő is látott) a vonatot? Hát ez nem járja. „Meg kéne büntetnem, mert ha az állomáson van pénztár, akkor kötelező ott jegyet venni, ha nem, akkor 2400 Ft a büntetés”. (A 250 Ft-os jegyhez). Persze látszott rajta, hogy nem akar megbüntetni, de azért érezteti kicsit a hatalmát, és nagylelkűséget gyakorol. Amúgy kedves volt, megbeszéltük vele, hogy a második megállónál kell leszállnunk. Szépen zakatolt, mi békésen pihegtünk, amikor is benyit a kalauz, hogy áthaladjon, s csodálkozva kérdi, „Nem Tördemicen akartak leszállni…”? Közben a vonat már épp indul. „De” – mondjuk rosszat sejtve. „Mert ez volt Tördemic.” – mondja ő. „Ó, ezt nem hiszem el…!” – jajdulok fel. Kalauz felcsóválva el. „Ezek se komplettek!” – gondolhatta magában.
Öröm volt ezen ürömben, hogy egy extra rövid megálló jött, ahol iziben leszálltuk, de mégis túljöttünk 3,5 km-t a kívánt indulási ponttól. Na príma, még el se indultunk jószerivel, és már bajban vagyunk. Mert vonat vissza legalább 1 óra múlva, busz még ritkábban jár. Marad a stoppolás, vagy a gyaloglás, hogy mínusz 3 km-ről indítsuk a túrát.
Akkor stoppolás… Bevallom, nem műfajom, állni az út szélén, koldusnak érezve magam, hogy légyszi-légyszi valaki szánjon meg csak egy csöpp kis 3 kilóméterkére. Adtunk magunknak 20 percet, ha addig nem vesznek fel, menni kell. Aztán úgy 10-15 perc után, csodák csodája, autó fékez, iszkiri, és elvisz minket. Egy kedves, barátságos fiatal srác ült a volánnál, akivel jól elbeszélgettünk abban a pár percben. S aki megmentve túránk gyászos kezdését, visszavitt a Badacsonytördemic vonatállomásra. Amikor stoppolunk, mindig pironkodva veszem észre, hogy az emberek közül milyen sokan szívélyesek, barátságosak, nyitottak, s próbálok átszipkázni tőlük ezekből valamit.
Hogy a sok izgalomra legyen valami üdítő is, az indulást egy pecsételéssel pecsételtük meg. Majd uccu neki, vár a Balaton és a hegyek.
Az út elég sok szakaszon az aszfaltos autóúton vezetett, már rögtön az elején is. Itt még vígan voltam, elég sok árnyék volt, s hegyek tömör látványa. Bizakodtam, hogy bár nyári meleg van, de csudajó napunk lesz.
Ezt csak megerősítette első állomáshelyünk, Szigliget, ahol még sose jártam, csak a hírét ismertem. Szigligeten járva éreztem, nem buta szóbeszéd, hogy van valami Szigligeten, amiért méltán olyan közkedvelt. A település határát átlépve bájos büfébe, étterembe botlottunk.
A Szigligeti vár hamar bekerült a látóterünkbe. Jó orientációs pontnak is bizonyult: ahogy nőtt a vár a szemünkben, tudhattuk, úgy csökken a távolságunk a következő pecsételő pontig, ami a vár alatt volt.
Innen egy erősen meredek úton lehet felmenni a várba, amit egy másik alkalomra hagytunk. Különben jó nagy parkoló áll a látogatók rendelkezésére, akik vannak is bőven. Itt is pecsételtünk, falatoztunk, s mentünk tovább.
Na de itt volt aztán a kipurcanás, az árnyék követelése, és a Balaton sóvár nézése, hogy, ó basszus, most inkább megmártózni kéne benne, mintsem nézni.
Itt is elég sok ember nyüzsgött, gondolom, mert volt parkoló (hogy irigyeltem őket, hogy autóval jöttek), meg pincészet is.
Itt már találkoztunk más túrázókkal is, megnyugodtam, hogy nem mi vagyunk az egyetlen őrültek, akik 30 fokban gyalogolnak. Sőt, volt, aki menetfelszerelésben (sátor, hátizsák, fityegő cipők) kutyagolt. De a pálmát a két fiatal anyuka vitte el, akik hátizsák helyett egy-egy gyerekeket cipeltek magukra szerelve a kánikulában. Ehhez képest mi piskóták voltunk.
Az erdőben jó volt az árnyék, de rossz volt a szúnyoghad. Az erdőben volt egy olyan út, ami ismét kilátóponthoz vitt, nem kérdés, hogy azt meglátogattuk.
Némi caplatás még az erdőben, már egyre türelmetlenebb vagyok, hol vannak már azok a híres-neves bazaltorgonák! Amikor is a fák közt gyanús kőzetekre figyelek fel, s két túrázó is épp akkor jön onnan, megerősítve, hogy igen, ideértünk.
Mi nem lentről, ahogy az emberek többnyire szokták, hanem fentről közelítettük meg a bazaltorgonákat, így elsőre nem értettem, hogy mitől orgona, és mitől olyan nagy szám. De eztán ahogy lejjebb mentünk, és kibontakoztak az orgona sípjai, s annak oszlopai, akkor már világos lett.
És hogy hogyan nőttek oda, ennyit érdemes róluk tudni: „A felszínen szétterült lávát a kihűlés során repedések járják át, amelyeket a napi hőingadozás, a fagy és a szél is egyre tágított. E ma is zajló mállási és aprózódási folyamat alakítja az 1-2 méter vastag és 30 méter magasságot is elérő „orgonasípokat”. Az erózió a bazalt alatti laza pannon réteget is pusztítja, s az alapjukat vesztett oszlopok ledőlnek.” (A Balaton Felvidéki Nemzeti Park táblája a helyszínen.)
Itt már kifele mentünk az erdőből is, és a túrából is, itt már lelki szemeink előtt láttuk a végét.
El voltam ájulva ettől a vasútállomástól, olyan tipp-topp, olyan utas barát, szuper kulturált, tiszta, fedett kivilágított bringatárolóval, szóval csili-vili. És ráadásnak a végében egy szép régi piros mozdonyt belenyomtak egy épületbe, orrát meghagyva előre kandikálva. A mozdonyorra még fel is lehet mászni.
A Kék túra ezen szakaszát teljesítettük, beszálltunk hát az autónkba, ami ott várt a vasútállomáson, és még gyorsan megnéztük Tapolca fő látnivalóit.
Minden esetre: OKT-05 pipa!
Az Országos Kék Túra további élménybeszámolói:
Országos Kék Túra 14-es szakasz: Budai-hegység: Hűvösvölgy – Rozália Téglagyár
Országos Kék Túra 12-es szakasz: Dorog – Piliscsaba
Országos Kék Túra 1-es szakasz: Írott-kő – Sárvár (Kőszegi-hegység, Kemeneshát)
Országos Kék Túra 2. szakasz: Kemeneshát: Sárvár – Sümeg
Országos Kék Túra 27-es szakasz (OKT 27): Nagy-nyugodó-nyereg – Hollóháza
Országos Kék Túra 3-as szakasz (OKT 03): Sümeg – Keszthely
Országos Kék Túra 15-ös szakasz (OKT 15): Rozália téglagyár – Dobogókő
Országos Kék Túra 16-os szakasz (OKT 16): Dobogókő – Visegrád, komp
Előszó a kék túráinkhoz: Kék Túra nem csak túrázóknak