2024. március. 29.
A teljes túra egy körtúra, de aki nem akarja az egész tortát felfalni, ő egy szelettel is jóllakhat. Ugyanis a teljes túra 14 km, aminek kiinduló pontja és érkezési pontja is Fenyőgyöngye. De trükkösen ki lehet belőle kanyarítani 5 km-t. Ez a rövid verzió különösen kisgyerekekkel kirándulóknak kedvező, mivel 2,5 km után már ott találják magukat egy sárga színű és érdekes formájú kilátóban, ami ha nem lenne elég motiváló a gyerekeknek az erdőben caplatáshoz, akkor be lehet lógatni a játszótér csalit. Bizony, a kilátó alatt pár lépésre egy hangulatos játszótér van, sőt még presszó, büfé is, lehet lazulni. Amiből, ha elég lenne, akkor ahogy fel, úgy le, és máris ismét a kiindulópontban a család, teljesítve az aznapi programot.
De lássuk a részleteket, és a teljes programot a túra-falánkabbaknak!
Rövid infók
Ezúttal is a Kirándulástippek útvonalát követtem.
Kiindulópont (ami egyben az érkezési pont is): Tömegközlekedéssel a 65-ös busz Fenyőgyöngye megállója. Autóval a Hármashatár-hegy tetejére fel lehet menni (a Szépvölgyi útról), így 2 km-rel rövidebb is lesz a túra.
Fenyőgyöngyétől a Guckler kilátóig
Emelkedő, lejtő egy szakaszon lesz csak, egyébként végig kellemes, szinte egyenes az út, vagy lankás emelkedőkkel színesített, ámde sok kilátással, sok-sok hegy és domb látványával, és még több gerincen sétálással, aminek hátránya a szél, ezért egy kapucnis felső jó szolgálatot tud majd tenni.
Az út sok szakaszon a kéktúrán vezet (14-es szakasz), ezért aki azt járja, ismerős lehet neki, aki pedig nem, tán még kedvet is meghozza hozzá.
A szép, sárga, sokszögletű Guckler-kilátóhoz kicsit több, mint egy óra alatt, 2,5 km megtétele után már fel is érünk. Közben máris adódik fővárosi panoráma és futkorászni való tér. A kilátó tériszonyosoknak is könnyen vállalható, egy kis emelete van, és körben kilátás Dunára, hidakra. A kilátó alatt, annak körívében folytatódik az út, pár lépcsőfok után már a Hangár bisztróban lehet lazítani, ahonnan három lépés a repülős játszótér színes, figurális elemeivel, van ott repülő, szitakötő, cserebogár. Pont jó ez a játszótér arra, hogy a motiváló erejét valóra is váltja, és lelkesen fognak tobzódni a lurkók a kedvükre való játékok közt.
Guckler kilátótól a Kálvária-hegyig
Itt a játszótér felett jobbra egy kis ösvényen megyünk tovább, a kéken és a móka és kacagás csöppet majd alább hagy, mert itt majd lesz hamarosan egy kis lejtő, ami koncentrációt igényel (s némi túrabotot tán), egy egyre hosszabbnak tűnő lejtő. Ezen átgurulva meg is volt a túra legnehezebb része. Utána már szokásos erdő, de sok kilátással dombokra, szinte sík, de kanyargós terep. A kék jelzés után követjük a zöldet, majd a piros biciklis jelzésen megyünk, amit felvált a sárga háromszög, ami egyszer csak beletorkollik a XI-es jelzetű stációba, amivel már hangolódhatunk a Kálvária-hegy hangulatához. De addig még további stációkkal emelkedünk a hegyre, ahol az égig nyújtózkodik a négy kereszt. Itt érdemes elidőzni, a kilátás is marasztaló, arrébb némi sziklákra le is lehet huppanni.
Kálvária-hegytől a Virágos-nyeregig
A hegy sziklás részeinél vezet le egy jelöletlen ösvény, arra kell mennünk, majd a sárga sáv jelzésen tovább, csendes erdőben kanyargunk, itt már nem kell tömegre számítani, pedig egy kedves keskeny nyomtávú úton haladunk, még sziklákkal is találkozunk, sőt, elhaladunk a Kötők padja nevű széles lapos sziklaképződmény mellett is. A hosszas magányos, de élménydús erdei séta után váratlanul egy ismerős (ma már áthaladtunk itt) nagyobbacska réten találjuk magunkat, ahol érdemes komolyan venni a kérdést, hogy merre tovább, mert innen a szélrózsa iránya szerint visznek utak a Virágos-nyereg kereszteződés sokaságtól. A zöld sávon megyünk tovább, aminek elején egy sorompó áll, ami biztos segítség lesz, hogy erre kell mennünk.
Virágos-nyeregtől Fenyőgyöngyéig
A sorompó mellett elhaladva kellemes könnyed túraúton folytatjuk, tanösvény táblákkal, Guckler-sziklával, pihenőpadokkal, és két egyedi kilátóterasszal, ahonnan nézhetjük Óbudát, a Dunát, és mindent, ami még mögötte van. A kilátóteraszokon olyan távcsövekkel nézhetünk a távolba, amelyek az egyszerűséget dicsérik, mert közönséges csöveket bepontosítottak arra a pontra, ahol az adott nevezetesség található, így, ha belenézünk a csőbe, amit tekintetünk máris távcsővé avat, akkor a kör kivágása éppen a beígért nevezetességet mutatja. Ismertető táblákat is elhelyeztek a látványosságokról, amelyek közt van a Békásmegyeri lakótelep, a Távhőkémény, Megyeri híd. Kanyargunk még kicsit az ösvényen lefele, és máris Fenyőgyöngyén vagyunk ismét.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
A további budapesti kirándulások:
Budapesti kirándulások 1.: Ördög-oromtól a Rupp-hegyig (14 km)
Budapesti kirándulások 2.: Egy nagy tó a fővárosban: Séta a Naplás-tónál
Budapesti kirándulások 3.: Egy kis budapesti Sorrento és környéke (10-12 km)