2023. március 18.

Ördög-orom felé vezető túraösvény tán legimpozánsabb sziklája
Ez a kirándulás a főváros XII. kerületében, könnyebb terepen visz, az elején van egy kis emelkedő, a végén egy nagyobb lejtő, de közte lényegében egyenes szakaszok, kilátóval, sziklával, réttel, templommal. A teljes táv 14-15 km, de több kiszállópont van, már akár 5 km után is.
A túrajelzések többnyire jól jelzettek és követhetőek. A mobilomra a kirándulástippek.hu oldalról letöltött túraútvonalat követtem, amit a locus map alkalmazással használtam (offline).
Körtúra, ezért az autót kényelmesen a kiindulóponton lehet hagyni, ami a Farkasréti tér, illetve tömegközlekedéssel a 8E busszal (Eper utcai vagy Márton Áron téri megálló) vagy az 59-es villamossal tudunk eljutni.
Zöld háromszögön
Az Ördögoromi-kőfejtő szépen belesimul a városi környezetbe, és hamar elérjük a Törökbálinti úton haladva, a zöld háromszöget követve, ahol egy ismertető tábla fogad, kis térképpel a területről. Itt rögtön egy kis emelkedővel találjuk szembe magunkat, de ezt leküzdve később ennél nehezebb rész nem lesz, amit érdemes is leküzdeni, mert a tetején nagy szikla a jutalom és kisvártatva pedig kilátás a Sas-hegyre, Gellért-hegyre, Széchenyi-hegyre. Séta közben ismertető táblák adják a ritmust. Érdemes ezeket elolvasni, megtudhatjuk például, hogy a védett területet úgy „körbenőtte” a lakóterület, hogy teljesen elszigetelődött a többi természeti területtől, és csak pici sáv maradt, ami átjárást biztosít, ami az élővilágnak érdekes, ami így jobban és változatosabban tud fennmaradni. A kertekből kivaduló tájidegen növényfajok megjelenése, se kedvező. Abba se gondolunk bele, hogy a túrautat nem azért érdemes követni, mert de rendes szabálykövetők vagyunk, vagy, hogy ne tévedjünk el, hanem azért is, hogy ne tapossuk le a többi területet, amivel fokozzuk az eróziót és a növények pusztulását. Megtudhatjuk a szövegekből, hogy az egykori bánya területén található a dolomit mellett pl. aragonit, hematit, kalcit, de azért ne arra gondoljunk, hogy ezek a lábunk alatt hevernének. Láthatunk itt háromszögelési pontot, földmérési pontot, hogy mik ezek, azt meg lehet tudni az ismertető táblákból. Ahogy azt is, hogy az Ördög-oromnál van valahol a dolomittömb gyomrában egy mesterséges óvóhely labirintus (II. vh-ból származó), amit az 1990-es években ajtóval láttak el, és ma engedéllyel látogatható. Újabb budapesti panoráma után egy nagyobb pihenőhöz érünk, ahol padokon máris meg lehet pihenni. Aztán házak közt bemegyünk egy kis erdőbe, szűk csapáson vágunk át zergemód a Farkas-völgyben, aztán egy „félkorlátos” hídon átkelünk.
Zöld félkör
Útkereszteződéshez érve a zöld félkör jelzést választva megyünk Normafa felé, amit hamar elérünk, urbánus tájra érve, és az ezzel járó megnövekedett emberi jelenlétet is érezzük, hisz azt hiszem Budapest legnépszerűbb kirándulóhelye a Normafa, én nem igen kedvelem a tömeget, így surranópályán el is hagyom a dimbes-dombos panorámát nyújtó Normafa vidékét. De ez a hely lehet az első kiszállópont 5 km után, ha valakinek már ennyi elég is volt, itt lehet számos étkezde közül választani, van mosdó, lehet maradni vagy menni tovább.
Zöld Plusz, majd sárga plusz és Mária út jelzés
Makkosmária felé haladok tovább a zöld plusz jelzésen kis ideig, közben átmegyek a gyermekvasút sínén, majd a sárga plusz és Mária út jellegzetes M-betűs jelzését követem, és hamar elérem a kedves nevű Csacsi rétet, ahol ismét lehet padokon pihenni. Könnyű séta után hamar Makkosmáriára érünk, a tisztáson átsétálva (itt ismét padok) akár be is mehetünk a Makkosmáriai katolikus templomba.
Zöld biciklis jelzés, majd a sárga sáv és sárga plusz jelzés
No, nekem itt volt egy tanakodás, merre tovább, mert a zöld biciklis jelzés le volt kopva a fáról, amit követni kellett, de végül meglett a sok elágazás közt. Hamarosan egy sárga sáv keresztezi majd utunkat, az lesz a folytatás, és idővel a sárga plusz. Nekem itt jobban kellett figyelnem, és nézni a térképet, mert itt több volt a válaszút. A ligetes kis erdőben sétálva egyszer csak a Konkoly-Thege Miklós útnál kibukkanunk, ahol a 221-es, 21-es buszra felszállva is befejezhetjük a túrát, ha elég lenne az addig megtett 7-10 km.
Piros négyzet
Ha pedig nem, akkor mehetünk tovább, és a Wigner-Jenő Pál térnél a buszmegállónál bújik meg az erdei út becsatlakozása. Ahol ismét szerencsés, ha figyelmesek vagyunk, és nem engedünk a kísértésnek, hogy csak nézelődünk és megyünk az orrunk után, mert aztán lehet, hogy arra eszmélünk, hogy nem a helyes irányba haladunk. Ugyanis, változatos a terület, az erdős vidékből a lakóövezet sokszínűsége, az aszfaltút közé benőtt kilátás a városra, aztán a hosszan nagyon lejtős út, ahol kapaszkodik a láb, nehogy kisgömbőcként guruljunk lefelé. Ha leértünk, akkor a házak közt egy kis út visz be a Rupp-hegy felé. A hegy tetejéről körpanorámában lehet részünk Budaörs felé. Amint innen lejövünk, ismét visszajuthatunk a Törökbálinti útra, és kiindulópontunkhoz.
Be kell valljam, én csaltam, mert az utolsó 1 km-t már nem tettem meg gyalog, mert elém toppant egy csalogató buszmegálló, amelynél néhány ember a 8E buszra várt, ami azt a kellemes érzést ültette el bennem, hogy hamarosan jöhet a busz, és alkalom szüli a tolvajt alapon, én most éltem ezen alkalommal, és az Irhás-árok megállónál pár perc múlva már a buszon örültem a jól sikerült túrának.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
A további budapesti kirándulások:
Budapesti kirándulások 2.: Egy nagy tó a fővárosban: Séta a Naplás-tónál
Budapesti kirándulások 3.: Egy kis budapesti Sorrento és környéke (10-12 km)
Budapesti kirándulások 5.: Kilátóról kilátóra Budán (13 km)
Budapesti kirándulások 6.: Mini túra a havas Sorrento szikláihoz (7 km)