2023. április 16.
Mi köze Weöres Sándornak a Naplás-tóhoz? Ezt a talányos címet is adhattam volna a bejegyzésemnek. A választ pedig hamarosan megtudjátok.
Aki nem akarja elhagyni a főváros határát, de egy méretes tónál szeretne felüdülni, akkor keresve se talál jobbat a Naplás-tónál (XVI. kerület). Kiváló hely mindenkinek, családoknak nagyszülőstől, kerékpárosoknak, túrázóknak, görkorisoknak, babakocsival sétálóknak, könyvvel üldögélőknek, és azoknak is, akik lassú sétával akarnak nagyokat beszélgetni. Ja, a sík terep túl könnyűnek bizonyulna, akkor rögtön emelhető a tét egy kis kilátó mászással. Ha nagyon kifáradna valaki a kilátó után, akkor a tó partján lévő büfénél máris falatozással enyhülhet, illetve a tó körül számos padon és nyugágyfélén lehet pihenni.
Most nem fogok turista jelzésekről regélni, mert szükségtelen, hisz a kis ösvények és utak egyértelműek. Sík terepen, könnyű sétával körbe lehet menni a tó körül (4 km).
Az idejutás módjai: szuper kerékpárút (Szilas-patak kerékpárút), autó (rengeteg ingyenes parkoló), tömegközlekedés (Örsről a 276E busz, vagy a 198-as busz, Naplás úti megállótól visszafele a Naplás úton egy kis – talán 15-20 perc – sétával elérhető a tó).
Korábban már hosszan és részletesen írtam e helyről, azt a szövegem egészítem itt ki, ezért javaslom, olvassátok el, mert úgy lesz teljes a Naplás tavi sztorim. Írtam a tanösvényről, erdőről is, azt ott lehet elolvasni.
Korábbi írásom óta ismét fejlődött a hely, ezekről mesélnék. Készült egy kilátó, ahonnan a lombkorona magassága fölé emelkedve belátjuk az egész tavat madártávlatból. Azóta a régi halőrház helyén elkészült a népszerű büfé, ami mellett mosdó is helyet kapott.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
Az igazi kedvencem, ami 2021 óta gazdagítja a tó környékét, az egy pad, a tó egyik rejtetteb részén, vagy tán legszebb részén, ahol egy kis „sarokból” leshetjük a tavat. Ha végig járjuk a tó körüli tanösvényt, akkor eljutunk ide is. A padot egy édesapa készítette a gyerekeinek, akik sokszor mondták, amikor a családdal innen csodálták a naplementét, hogy de jó lenne ide egy pad! Nosza, több se kellett az apukának, megfaragta a padot, majd engedéllyel kihelyezte. A padra pedig egy idézetet vésett, amit két kis egyszerű mandala közt helyezett el, ízléses díszítéssel. Az idézet szerzője pedig Weöres Sándor: Egysoros versek III.: „A dal madárrá avat”.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
A további budapesti kirándulások:
Budapesti kirándulások 1.: Ördög-oromtól a Rupp-hegyig (14 km)
Budapesti kirándulások 2.: Egy nagy tó a fővárosban: Séta a Naplás-tónál
Budapesti kirándulások 3.: Egy kis budapesti Sorrento és környéke (10-12 km)