2018. július 12.
Szabadtéri játszótér felnőtteknek, gyerekeknek a Velencei-tó közelében. Ahol egy laza túra és sziklákon való szökdécselés után jól esik majd a hűsölés a Velencei-tóban.
Én a magyar geocaching 17. évfordulójára rendezett esemény miatt figyeltem fel az ingókövekre. Ekkor nagyon sok és különlegesen trükkös, kreatív geoládát helyeztek ki erre a területre.
Ettől függetlenül, a hely bárki számára vonzó lehet, gyerekeknek különösen.
Már a neve is beindítja a fantáziánkat, nem? Mire gondolunk? Én a lelki szemeim előtt valami libikókásan mozgó kőcsoportot képzeltem el, amihez, juj, hozzá ne nyúljunk, mert beindul a lavina. De legalábbis instabilan álló kövek csoportjait láttam magam előtt. De valójában jobbról van szó. Mert stabil, a természet csodája által egybe hegesztett kövek, amik kaotikusnak és imbolygónak hatnak, de ez csak a Természet illuzionistájának jóízű vicce.
Egy szó mint száz, mivel bár neve az ingásra utal, de teljesen masszív, mászható, a legszuperebb “játszótér”, ahova invitállak most.
Odáig azonban el kell jutni, rögtön autóból kipattanva még nem kapható.
Ideális a megtekintése viszont abból a szempontból, hogy körtúrával bejárható. Nincsenek nagy emelkedők, sokszor sík a terep, de van azért erdős rész is. Melegben ezért fokozottan szükséges a fejfedő, ital, mert árnyék itt kevesebb lesz, ámde annál több égbolt. A táv kb. 7-9 km.
Pákozdról érdemes indulni, onnan is a Bella tótól, ami inkább elhagyatott úszómedencének néz ki korlátjával, lépcsőjével – nem véletlenül, hisz egykoron ez strand volt.
Itt még házak között visz az utunk be az erdőbe, s utána sokáig ilyesmit már nem látunk.
Némi séta után egy olyan mezőre értünk, ahol mintha egy óriás a kenyérmorzsáit széthullajtotta volna egy hatalmas asztalon. Akkor tanakodtunk, hogy ezek már vajon a bizonyos ingókövek-e, azok a híresek? De arra jutottunk, talán ez még nem az, de valami köze lehet hozzá.
Határozottan kezdtünk az ingókő City fele közeledni, egyre több és egyre izgibb kőcsoportok jöttek szembe.
Aztán egy kis gyaloglás, és jön a nagy szenzáció, az ingókövek sztárja a Pandúr-kő!
Itt aztán úgy repül az idő, hogy észre se vesszük, ahogy felmászunk erre a sziklára, meg arra. De csak óvatosan! Mert bár szélesek a sziklák többnyire, azért van alattuk mélység is bőven. Annyi huncutság van azért benne, hogy oldalt van egy ösvény, amin könnyen oda lehet menni a sziklákhoz, semmi mutatvány nem kell hozzá.
Ha itt kinézelődtük magunkat, akkor a Pandúr-kő bal oldalán vezet le egy igen lejtős út, ami utunk végéhez vezet, át az erdőn, elvezetve minket az egykori Csorda-kút mellett. Lassacskán visszaérünk Pákozdra, s ismét a civilizációban találjuk magunkat.