Sorvezető kiránduláshoz, bolondéria, szenvedély, kaland, játék, vagy nevezd aminek akarod, sokan csak úgy hívják, geoládázás, azaz geocaching [geokesing].
Mi az, mi az? Kérdezik páran, ha azt mondjuk, hogy geoládázunk a hétvégén. Nehéz elmagyarázni, ráadásul röviden. Ez egy Amerikában 2000-ben elindult szabadidős játék, aminek során egy elrejtett ládát/dobozt kell megkeresni. Aki elrejti a dobozt (ami lehet hagyományos konyhai műanyag doboz, vagy egy filmes kis doboz, vagy egy körömnyi kis tégely), ő beméri a rejtekhely gps koordinátáját, majd a játék honlapján – ami lehet a nemzetközi oldal, vagy a magyar honlap – közzéteszi a koordinátát és egyéb infókat a helyről. S ha te regisztráltál ezen honlapokon, akkor már indulhat is a játék a gps vagy mobil telefonod applikációi segítségével (ahol jelölheted a sikeres megtalálásokat).
Ezekbe a dobozokba – ha a méretük lehetővé teszi -, apró ajándékokat rejtenek, s amikor megtalálod, akkor ezekből választhatsz magadnak, ha teszel be helyette másik ajándékot.
Ha valakinek fancsalodna most az arca, és megmosolyogná a dolgot, hogy jaj, ez olyan dedós kincskeresés, infantilis és efféle, akkor ne tovább! Mert bár kétségtelenül érdekes lehet kisgyerekeknek, akik nem feltétlenül akarnak kirándulni az erdőben, vagy várost nézni hosszasan, de kecsegtető ajándék és kincses láda reményében már motiválhatóak, mégis, e játékban az a lényeg, hogy ezeket a ládákat zömében olyan helyekre teszik, ahol valami különleges hely van, látványosság, amiről átlag turista, kiránduló nem tud, de a doboz oda vezeti, s így ő is megismeri. Azonkívül hasznos ismeretterjesztő, mert a honlapokon a láda helyeiről mindig informatív leírás is készül, amiből tudása bővül nemcsak egy gyereknek, de felnőttnek is.
Egy balatoni titkos kikötőhöz se jutottam volna el soha geoláda nélkül, elmentem volna mellette, mint szinte mindenki (élménybeszámolómban már írtam róla). De extrém helyeken is találhatsz ládákat, magas fa tetején, egy tó közepén, úszómedencében, vagy szellemesen álcázva. Használhatja kreativitását rejtő is, kereső is. Akik a különféle geocaching rendezvényeken még találkozhatnak is egymással, mert ez csöppet se holmi virtuális játék, hanem nagyon is igazi, valós helyeken, hús-vér szereplőkkel. Akik mi vagyunk, Te, én s a többiek.
Szóval egy amolyan idegenvezetőnek is használható a geocaching, „aki” megmutatja, hogy egy városban, faluban, erdőben, bárhol a világon mit érdemes vagy kuriózum megnézni a kötelező látnivalók mellett.
Az igazi kincs, amire rálelhetünk, nem a dobozok mütyürkéi, hanem a sok élmény, amiben részesülünk, ha megyünk a ládák nyomában.
„Mert ez a filozófus azt mondja: „Az a nagy ember, aki a gyermek szívét nem vesztette el.”
(Lin Yutang: Bölcs mosoly)