
Ők lesznek beszámolóm sztárjai.
Türtőztetnem kéne magam, és nem rögtön elárulnom, hogy valójában miattuk van ez az egész mese, de nem bírok magammal. Ők a Macimúzeum lakói, akik elrabolták a szívem.
De amíg övék lesz a porond, előtte elmondom, hogy is jutottunk el hozzájuk.
Látogatásunk apropóját a Macimúzeum adta, ami Rákóczifalván található, és e településen még több más látnivaló is akad: madárpark, tanösvény.
Aki Szolnokon vagy a közelében jár, érdemes egy kis kitérőt tennie, akár egy nap erejéig. Mondhatnám, gyerekekkel kötelező, de a felnőttek is lelkesedtek kortól függetlenül.

Tisza-parti tanösvény hídja.
Mi először a Tisza-parti tanösvényt néztük meg. Amit nem volt könnyű megtalálni. Aki autóval érkezik Rákóczifalvára, ő a 442-es útról forduljon le az egykori Napfény étteremnél (ma talán Sütöde néven fut) a Rákóczi Ferenc útra. Elhaladsz a buszforduló mellett, s elmész a következő gps koordináta pontjáig (amelyet egy geocaching leírásban találhatunk) N47° 5.167 E20° 12.809 90 m, ahol balra kell fordulni. Majd a rév lejáróhoz vezető – rossz állapotú, de azért járható – úton kell menni az út bal oldalán lévő parkolóig (N47° 4.427’ E20° 12.139’). Itt kezdődik a tanösvény. Aki busszal jönne Szolnokról, neki a József A. úti végállomáson (buszforduló) kell leszállnia, s onnan 2,4 km-t gyalogolnia a piros turistajelzésen az előbb leírt úton.

Ilyen vízben álló fákat is lehet itt látni.

Íme a Tisza, aminek bal partján 6 km hosszan húzódik a Tisza-parti tanösvény, ami kerékpárral is bejárható.

Az ártér és a Tisza után még izgibbé vált a túra, amikor egy 8 méter magas kilátóhoz értünk, amit ilyen szép nagy zöld mező vett körül, s utunk során sok ismertető táblával találkoztunk az árvízvédelemről, a kubikerdőről, vagy épp a fehér fűzről.

A tanösvény számomra két kedves pontja volt ez a buszmegállóra hasonlító esőbeálló és ez a hatalmas olajfa.
A tanösvény után a rákóczifalvi Éden madárparkba mentünk, de épp senki se nyitott ajtót, így szomorúan tovább álltunk, s mentünk a Macimúzeumba. Ahol elmeséltük, hogy sajnos nem találtuk nyitva a madárparkot, és rögtön segítettek, hívták telefonon a madárparkost, aki épp csak elugrott egy félórára, de nézzük meg nyugodtan a macikat, és utána menjünk oda, kinyitja nekünk. Olyan érzésem támadt, hogy itt Rákóczifalván az emberek ismerik egymást, összefognak, s talán nem csak a két „múzeumos”, hanem mások is, a múzeum számára varr több asszony ruhákat a maciknak. Egy szó mint száz, otthonos érzés volt megérkezni, mintha szívesen látnának.

A Macimúzeumban a macikon kívül retrójátékok is vannak, meg régi színes fémdobozok. No meg ilyen bébimacik.
A legtöbb múzeumban az ember megveszi a belépőjegyet, és akkor tessék, nézzük, ami van. De itt nem. Itt a kedves hölgy, aki fogadott minket, s bármely látogatót, ő szépen végig vezetett a múzeumon és elmesélt mindent, teremről teremre járva velünk. Látszott rajta, hogy nem túl lenni akar a feladatán, hanem szívesen teszi.

A gyönyörű ruhákba öltöztetett macik ilyen szép bútorokban ülnek, állnak, amiket szintén a múzeumban restauráltak. Az egykori Rákóczi-kastélyból is kerültek ide antik bútorok, amiket felújítottak. Balázs Antal restaurátor ötlete nyomán született ez az egyedülálló múzeum. Valamint a múzeumban kiállított Rákóczi-kastély makettjén is láthatjuk milyen volt egykor a kastély.

Mindenféle macik vannak itt, például Latabár Kálmán több mint 100 éves játékmackója (bal alsó képkockán).

Hatalmas ötlet, hogy többféle zenekart elkészítenek maciból, mint például a Scorpionst (fenti kép), vagy a Napoleon Boulevard együttest (lenti kép).

S aztán ilyen rokokó fotelben is ücsörög elegáns macipár. De elkészítették a Rákóczifalva focicsapat focistáját, vagy egy huszár macit.

Ilyen nagyobb méretű macikkal is találkozhatunk a kiállításon. Ahol macik, porcelánbabák és retrójátékok mellett élő hüllők is laknak, amiket meg is lehet simogatni, s akkor dorombolnak, mint egy cica.

Úgy tűnhet tán, hogy túl sok macit mutatok be, de az 1700 darab kiállított maci közül igazán csak néhányat. Itt van például két mókás banda, mint például a Bohém macik (alsó képen).

Ha mindez nem lenne elég, akkor a múzeum készíti a kuruc macikat (bal oldali kép), “akiket” náluk meg lehet vásárolni (tudtommal kölcsönözni is lehet, korábban legalábbis volt ilyen).
Ezek a macik egyúttal világjáró macik, legalábbis azok lesznek, amikor az emberek magukkal viszik útjaikra, és fotózzák őket magukkal vagy csak az adott helyszínen. Sok embernek tetszik ez a lehetőség, mert a macimúzeum egykori honlapján, több mint 150 ilyen világjárós macis albumban lehetett nyomon követni e macik útjait.
Mondanom se kell, hogy elég sok időt el lehet itt tölteni, főleg, ha még megnézzük a restaurátor munkáját, aki ott a helyszínen dolgozik, s az érdeklődőket beavatja a műhelytitkokba.
Most következett hát az Éden madárpark (5085 Rákóczifalva, Vasvári Pál út 48., Telefonos bejelentkezés: (70) 268 000 9 ), a macimúzeumosok odaszóltak, hogy megyünk, s ott is szívélyesen fogadtak.

50 fajta madarat ismerhetünk meg ebben a magán madárparkban, ahol a tulajdonos személyesen mutatja meg a látogatóknak a tollasokat, s meséli el mindazt, amit tudni érdemes róluk.

Tajvanból, Mianmarból, Kínából, Tibetből. is kerültek ide madarak. De a területen ló is lakik.

A ritka és különleges zöld páva is megtekinthető itt, miközben egyszerű baromfi udvar is mérges pulykával, gyöngytyúkkal, kakassal.
Tartalmas és sokszínű napot lehet eltölteni Rákóczifalván (amit mi 2016. május 1-én tettünk meg), amit nem érdemes kihagyni.