2018. április 7-9.
A hosszú hétvégére készülve azon kaptam magam, hogy csak gyűjtöm és gyűjtöm a tervezett látnivalókat a Nyíregyháza környéki kirándulásunkhoz. Már akkor éreztem, hogy annyi mindenre nem jut majd idő. Így is lett, mert az ország keleti részén nagyon is bőven akad érdekesség.
A közhiedelem pedig, hogy ez a vidék oly elmaradott, ezt ideje lenne átírni a fejekben. Mert ez a terület egyáltalán nem homogén, nem olyan, hogy ha megyünk a vidéken, akkor egyforma falvak, egyforma jellegű vagy állapotú települések bármiféle egyneműséget adnának. Mert nem. Elhagyva egy helyet, ami valóban kívánna némi fejlesztést, szorosan követi egy olyan falu, ami tipp-topp, kellemes. Azt éreztem e keleti csücsökben járva, hogy a falvak, városok nem hasonlítanak egymásra, kiszámíthatatlanok, s inkább a jóra számíthatok tőlük. Valahogy karcosak, nyakasak, kihúzott derékkal járnak.
A térségben érdemes felfedezőkedvvel barangolni, mert sok kellemes meglepetésben lehet részünk.
Sárospatak
A kollégiumáról híres Sárospatakon kezdtük a hosszú hétvégénk. Egyenest a Rákóczi várhoz mentünk, ami a város fő nevezetessége.
A vár kertjét és belső udvarát ingyenesen is meg lehet nézni, s már az is tetszetős. Belülről a Rákóczi Múzeum megtekintésével lehet nézelődni a várban.
De nem olyan egyszerű, mert bár egyetlen múzeumról van szó, mégis 3-4 része van, ami földrajzilag is elkülönül. Van a klasszikus kiállítás, ami Rákócziról szól, a várról, az akkori korról, történelmi érdeklődésűek alaposan el tudnak mélyülni a témában a kiállított anyagok segítségével. Némi korhű bútor, ruházat, sok portré festmény. Ezt önállóan is meg lehet nézni.
Aztán van a Vörös-torony, amit csak csoportosan, és csak idegenvezetővel lehet látogatni. Továbbá van még az Ágyúöntő műhely, amit bár magunk is megnézhetünk, de ki kell nyitniuk az ajtót ehhez az egyes látogatóknak. És akkor még a kazamata.
Ja, és fényképezni nem lehet, mert a teremőr vizslatva sétál utánunk. Illetve a belépőjegy árának háromszorosáért vehetünk fényképezőjegyet, s akkor már készíthetünk is fotó emlékeket.
Történelmi ismeretektől zsongó fejjel a gyönyörű szép bazilikához mentünk. Amiről érdemes tudni, hogy hétköznap 9-17:30 közt tart nyitva, s a plébánia gondozásában tekinthető meg turisták számára. Vezetést a bazilika melletti Szent Erzsébet Házban lehet kérni.
Megyer-hegyi Tengerszem
Sárospataktól kb. 5 km-re található ez a méltán kedvelt hely, amit az autóútról is tábla jelez, s felkanyarodva az úton, erdei pihenőt, játszóteret találunk.
Hogy miért malomkőnek nevezik ezt a tanösvényt? Mert ez a tengerszem a malomkőbányászatnak köszönheti létét.
A tengerszem körbejárható, sőt, ha nem ott akarunk visszamenni a sorompóhoz, ahol feljöttünk, akkor egy másik erdei úton is akár hamarabb is visszajuthatunk.
No de ne vágjunk a dolgok eleibe. A tengerszem korláttal védett „kilátópontokkal” segíti, hogy minél több oldalról megnézhessük az igencsak ámulatba ejtő képződményt.
Hercegkút
A Megyer-hegyi Tengerszemtől 6-7 km-re lévő Herczegkúthoz folytattuk utunk.
Hercegkút egy nagyon kedves, barátságos településnek tűnt, ahol jelentős lehet a turizmus, mert sok házra volt kitéve hívogató felirat, hogy meg lehet ott szállni.
Sátoraljaújhely – A Zemplén Kalandpark
Hercegkútról a 18 km-re lévő sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkba siettünk a szerpentines úton.
Izgatottan vártam a két hegyet, a Magas-hegyet és a Szár-hegyet, s azt, ahogy át lehet jutni egyikről a másikra. Itt aztán minden évszakban lehet valamit aktívkodni. Télen síelni, hófánkozni, egyéb évszakokban lehet bobozni. De a legkörmönfontabb a pénztárak üzemeltetése és a fel-lejutás. Amit jó, ha előre kitalál az ember, a spontaneitás itt akár sok nem kívánt plusz időt is eredményezhet.
Tehát, a kalandpark 3 állomásból áll. Alsó állomás (Torzsás utca): itt bármilyen jegyet lehet venni, libegőre, átcsúszóra, dongóra, bobra, és még kártyával is fizethetsz. Ha bobozni is szeretnél, azt csak itt teheted meg (hiába látod a középső állomáson, nem, mert oda felhúzzák lentől az embereket, és aztán a középsőről megy a nagy zsupsz. Középső állomás: Ide vagy libegővel jutsz fel, vagy autóval (ingyenes parkoló). Itt vannak a sípályák, meg a bob is, amit nem tudsz használni, mint említettem, csak az alsó állomáson. Innen mehetsz tovább a felső állomásra libegővel vagy gyalog. Itt vehetsz utoljára akár kártyával is jegyet libegőre, átcsúszóra, dongóra. Libegőre pedig teljesen itt vehetsz utoljára.
Felső állomás: Itt nem lehet semmilyen jegyet venni, mert nincs pénztár. Viszont innen lehet átcsúszni a Szár-hegyre, vagy a dongó nevű kabinos kötélpályával átmenni, illetve lelibegőzni a már előre megvett libegőjegyeddel. De ha balgán felsétáltál a felső állomásra, hogy majd ott átdongózol, akkor tudsz fizetni oly módon, hogy átmész, és a túloldalon (Szár-hegy) fizetsz, ahol van pénztár. Ugye milyen egyszerű?
Valószínű az építők azt feltételezik, hogy a látogatók zöme nem gyalogol, legalábbis fölfele biztos nem, hanem libegőzik. Ezt abból gondolom, hogy libegő jegyet csakis az alsó vagy a középső állomáson lehet venni.
Ahonnan aztán pazar kilátás adódott rengeteg hegyre, Sátoraljaújhelyre.
Hogy megnézzük, mi van odaát, átcsusszantunk a kötélpályán a túloldalra, részemről a dongó segítségével.
Miután mindent megnéztünk és lassan közeledett a park a zárórához, iziben vissza a másik oldalra, aztán lelibegőzés, és be a városba.
Sátoraljaújhely – Gyors séta a városban
Nem sok időnk maradt a városra, ezért csak mozaikszerű benyomásaim lettek a helyről.
A történet folytatása itt: Nyírségi kalandozások 2.