2018. augusztus 26.
Sokféle hangulat, egy mini világ a Malborki vár a számomra. Ha várakra gondolok, akkor fiúknak való hely jelenik meg előttem, ahol kardok, fegyverek közt kell sétálni, szóval lánynak kicsit uncsi. Malbork nem ilyen. Olvastam róla, hogy a világ egyik legnagyobb téglából épült lovagvára, meg hogy grandiózus. Amikor megpillantottam élőben, nem tűnt olyan hatalmasnak, mint képzeltem, és belülről is sok emberi léptékű helyisége volt, egy élhető helynek éreztem, amit igyekeztek a hajdan ott élők otthonossá tenni. Bejárni tényleg időigényes, de olyan, mintha itt mindenkinek kitalálták volna a komfortos létet. Én is találtam benne több olyan helyet, ahova beköltöztem volna.
No de, térjünk csak vissza az előzményekhez. Łódz városát elhagyva Gdansk felé tartottunk, ami következő állomáshelyünk lesz. De beiktattuk ezt a kihagyhatatlan várat, amire minden leírás szerint 4 órát kell szánni. Ez teljesen igaz, sőt, akár többet is.
A várat egy napos kirándulás keretében is meg lehet nézni, Gdanskhoz esik legközelebb (illetve a Hármasvároshoz: Gdansk, Gdynia, Sopot), 70 km-re, a többi nevezetes város már távolabb van, onnan már egy nap alatt talán feszes program a meglátogatása: Torun kb. 160 km, Poznan 300 km, Varsó is 300-400 km, Łódz 320km.
A várat egy fahíd felől lehet megközelíteni, s a híd innenső oldalánál hagyhatjuk autónkat, két nagy, borsos árral rendelkező parkolóban (megsúgom, csöpp gyaloglással egy közeli utcában is parkolhatunk, ingyen). Ahogy átmegyünk a hídon, a várnak azon részén találjuk magunkat, ahol szabadon kóborolhatunk, belépőjegy nélkül, már itt is sok szépet látunk. Némi séta után elérjük a pénztárat, ahol megvehetjük a belépőjegyünket, s kérhetünk audio guide-ot is, ami magyar nyelven nincs. Ha tudunk idegen nyelven, ha nem, kérjünk! Mert nagyon jó. Általában hasznavehetetlen audio guide-okkal szoktam találkozni, de az itteni egy személyi idegenvezető, gps-szel, ezért magától mindig tudta, hogy hol vagyok, s amikor odaértem valahova, akkor elkezdte mondani, sőt, mutatni, egy kis képernyőn, hogy miről van szó. De aki nem érti az idegen nyelvű beszédet, annak is hozzáad a látogatásához a fülében megszólaló csatazaj effektek, vagy korabeli muzsika, vagy lovak patájának hangja.
A vár termeit tetszőleges sorrendben lehet végig járni, az audio guide-ot követve sokáig követhető és áttekinthető az irány, de egy idő után már labirintusban éreztem magam, ahol újra és újra visszajutok ugyanoda, s nehéz a következő kiállítótér bejáratát megtalálni.
Ezért most én is szemezgetek a termek közt. Rengeteg kiállítás van a várban, valójában a vár olyan, mintha sok múzeum lenne egy helyen, egy romantikus helyszínen.
A térség nevezetes a borostyánjáról, amivel kapcsolatban nekem erős fenntartásaim voltak, mert csak azt a sötét barna változatát ismertem, ami nem tetszett. Itt egy egész gyűjteményt szenteltek a borostyánnak. Ahol megismerhetjük a keletkezését, kis kukucskáló ablakon át borostyánban látható állati, növényi részeket leshetünk meg. Magát a borostyánt is bemutatják, de az igazi ámulat az, hogy valójában nincs olyan tárgy, amit ne tudnának borostyánból megalkotni. Nem kellett meggyőzni, hogy a borostyán tényleg különleges.
De ha a sok-sok gyűjtemény nem lenne, maga az épület akkor is káprázatos.
Az UNESCO által a világörökségek részéve nyilvánított várban mindemellett átsétálhatunk a váraknál kötelező felnyitható függőhídon. Ha elég időt szánunk rá, akkor alaposan megnézhetjük minden zegzugát a várnak, ahol több mint ízelítőt kapunk abból, hogyan élhettek ebben az erődben. Ami tényleg megéri az árát.
Bár a várlátogatást egyszer be kell fejeznünk, de a hangulat kint se ér véget. Mert a több órás járkálásban megfáradt látogató meg is éhezhet tán, s korhű lakomából választhat kedvére, ahol a bográcsban fő a káposzta, s edényekben sülnek a húsok.
Azonban mennünk kellett tovább, Gdanskba, következő napjaink helyszínére.
Galériaképek itt:
A körtúra előző része:
Lódz – Lengyel kör 1.
A körtúra következő részei:
Ajánlott olvasmány a cikkhez: