2018. augusztus 25.
Mielőtt bármit is szólnék e városról, tisztázzuk, hogyan kell kiejteni a város nevét! Hát így: Vudzs. Igen. Jó tudni, különben megesik, hogy nem értjük, hogy valaki épp a városról beszél.
A szókimondó útikönyvek nem ajánlják Łódz városát. A megengedőbbek és nagyzolók Liverpoolhoz vagy Manchesterhez hasonlítják, amivel egyből kedvet csinálnak, és félre is vezetnek, mert csupán arra céloznak, hogy egy valamikori iparváros ez is, ami az ipar által gazdagodott meg.
Törtem a fejem, hogy érdemes-e itt bármit is csinálni, azon kívül, hogy transzfer városnak használjuk, és alvás után már megyünk is másnap tovább. Mert a számomra nagy lengyel körtúránk fő célpontja Gdansk volt, ami ugyebár 1000 kilométerre van Budapesttől, tehát valahol 500-600 kilométerre be kell iktatni egy megállót. Łódz pedig 600 kilométerre fekszik. Gondoltam meggyőződök saját szememmel, hogy mi igaz a leírásokból, s adok egy napot Łódznak.
Belső udvarok és színesre festett tűzfalak városa
Szállásunk gyalog 10 perce volt a belvárostól, mégis külvárosias jellegű, sehol egy turista. Hozta a szürke iparváros hangulatot, amit többnyire mesélnek Łódz-ról. Mégis fél perc múlva egy elgondolkodtató festmény csapott mellbe, hatalmas tűzfal méretben.
Később a városban sorra láttam mindenfele tűzfalat kifestve, azt hittem akkor, hogy ez e város jellegzetessége, de nem. Ez más városban is feltűnik Lengyelországban. De itt hangsúlyosabb, dominánsabb.
Nekem ezek tetszettek legjobban a városban. Talán azért is, mert a nevezetességekre fel lehetett készülni, de ezekre nem. Ezekre csak várni lehetett és remélni, hogy látok egy újat, egy még szebbet és érdekesebbet, ezek ébren tartották a város iránti érdeklődésem.
A másik számomra elgondolkodtató, amire felfigyeltem a városban, az a bérházak udvarai voltak.
A legtöbb háznak – még a belvárosban is – nagy kapubejárata van, ahol autóval is be lehet hajtani, és ott bent, az udvarban sok parkolóhely, vagy akár garázs található. Ezek lehetnek romosak vagy épp kicsinosítottak. Ez se e város jellegzetessége, láttam aztán más városban is, de itt nyílt rá a szemem. Mert ez nagyon praktikus megoldás. Itt is annyi a parkolóhely az utcán, mint más városban, azonban a házak mögött megbújnak a parkolók, és nem is látszanak.
Ulica Piotrkowska, azaz a Piotrkowska utca
Nem húzom tovább az időt, kanyarodjunk rá a város fő attrakciójára, ami a Piotrkowska utca, s ami Európa egyik leghosszabb – 5 kilométeres – sétálóutcája, számos eklektikus és szecessziós épülettel. Amelyek többsége palota, valamint rezidenciák, lakóházak, villák.
A turistáknak készítettek több füzetkét is, amiben az utca épületeit sorra leírják, mégis a sok nevezetes közül kevés olyat láttam, ami tényleg megállásra késztetett. Általában nem éreztem őket különösnek és a palotákat se ilyennek képzelem el.
Az utca másik érdekessége a különféle szobrok, ezekben már több fantáziát láttam.
Templomok
Zródliska park
Mert parkok is vannak Łódz-ban. Például ez a Zródliska park egész közel van a turisták által felkeresett Piotrkowska utcához.
A Manufaktura
No de mi az igazi jelképe Łódz-nak, a fő-fő-fő nevezetessége? Hát a Manufaktura. Az a bizonyos piros téglás nagy-nagy épület, ami az egykori gyárépület volt, s ami oly gazdaggá tette egykor a várost.
Ma ez az épület bevásárlóközpont és szórakozóhely, mozikkal, boltokkal, sörözőkkel, játszótérrel, hatalmas parkolóval. Gyalog tíz percre a belvárostól. Amolyan pláza. Némileg kétséges, de legalábbis fura, hogy egy város amolyan szimbóluma egy tartalmát tekintve bevásárlóközpont.
Tovább is van, mondjam még?
Lett volna még látnivaló a városban, de egy nap alatt (20 kilométert gyalogolva a városban) nekünk az előbbiekre futotta csupán.
Kimaradtak olyan akár kötelezőnek is tekinthető programok, amik közül párat még szerettünk volna megnézni, de időnk már nem maradt rá, ilyenek pl.: a Textilmúzeum, Cinematográfiai Múzeum, Zsidó temető, Survivors park, Litzmannstadt Gettó.
Utunkat Gdansk felé vettük, útba ejtve a világhírű Malbork várát.
Galériaképek itt:
A lengyel körutazás következő részei:
Ajánlott olvasmány: