A Jutas vitéz kilátó Veszprémben (8200 Veszprém, Fenyves utca 98-99.)
Nekem a ropi jut róla eszembe, mintha sok kis ropiból állna, s mint egy kártyavár mindjárt összeesne. Pedig neeem, tényleg nem.
Az alakja nem szokványos ennek a kilátónak, mégpedig azért, mert csigák ihlették az alaprajzát. Sőt, a növekedési spirálra hajaz, szerkezete és arányai a természet és a matematika törvényszerűségének Fibonacci sorozatokkal illusztrált kapcsolatát mutatja. Azaz, a Fibonacci számsorok alkotta spirál alakját követi több természeti jelenség, mint a fenyőtoboz pikkelyei, napraforgó szemek, virágszirmok elhelyezkedése, a Tejútrendszer és a csigák házának vonala is. A Jutas vitéz kilátó formája is ezt a spirálvonalat követi. Számomra igazán szeretetre méltó módon.
Természetesen, ahogy lehet, fel kell sietni a kilátóba, ami nem is nagy mutatvány, a kilátás pedig szívmelengető. Egyik irányba a veszprémi vár (Aranyos-völgy és Veszprém maga).
Másik irányba a Bakony vonulata (alatta a pályaudvar).
Ha sokan még nem hallottak erről a 6,15 méter magas, kedves kilátóról – ami Árpád vezér egyik fiáról kapta a nevét -, annak az lehet az oka, hogy csupán 2014. október 1-én adták át.
Feltétlenül érdemes ide eljönni (a kilátó Veszprém északi oldalán, a Séd patak jobb partján található, már a vasútállomás parkolójából is látható, persze gépjárművel a legkönnyebben megközelíthető), mert ahogy a tájékoztató tábla is hirdeti, sok mindent lehet itt csinálni. Van itt a futópálya mellett tanösvény is például, ami a Séd-völgy földtani kialakulásáról tanít vagy a nyílt dolomit sziklagyepről.
De lehet kirándulni a Fenyves erdőbe (egyes leírások szerint szép erdei úton be lehet jutni akár Veszprém belvárosába), s aki elfáradt s megpihenne, vagy elemózsiáját itt akarja elfogyasztani, az kényelmesen megteheti.
De erősíteni, tornázni is lehet, az itt található Fenyves edzőparkban.
A kilátó környezete ilyen rendezett, kellemes.
Kicsit távolabbról a kilátó spirális alakja.