Vallomás. Semmi más nem lehet ez az írás, mint vallomás. Egy tóról, ami a szívemhez nőtt, amit jó körbesétálni akárhányszor, akármikor. Ahova klassz biciklivel érkezni. Ami csillogó télen, nyáron a madarakat lehet lesni. De legjobb a semmittevés a partján, csupán ülni, belélegezni az illatokat, nézni a víz hullámzását, csak úgy lenni a tóval együtt.
Van, aki e helyet nem ismeri? Neki el kell mondanom, hogy ez a kedves hely Budapest XVI. kerületében található (a XVII. kerület határán, így az ott élők is magukénak érzik, ezt bizton állíthatom), busz nem visz oda, ezért a Naplás útra lehet busszal (Örsről 276E, vagy a 198-as más irányból) eljutni, onnan egy kis séta a tó. Autóval igen könnyű, számos ingyenes parkolóhelyet alakítottak ki. Legjobb biciklivel menni, mert csudajó bicikliút vezet odáig, sima, csak úgy suhansz rajta, még világítása is van. Ha eleget időztél a tónál, akkor folytathatod utad a Szilas-patak menti kerékpárúton, egészen a Szilas patak Hermina úti játszótérig. Érdemes erre is időt szánni, a terep sík, tehát nem fárasztó. Hétvégén ezért sokan használják. De még egész közel a Naplás-tóhoz a bicikliúton az első állomás a bringapihenő lehet, ahol a kis játszótér és békaberekegéses tavacska mellett aranyos fűzfaágakkal befuttatott padok, labirintus ad alkalmat egy kis játékra, vagy rejtőzésre. Nekem ez a kedvenc helyem.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
No, de térjünk vissza a Naplás tóhoz! A tónál talán csak három dolgot nem szabad csinálni: csónakázni (régen horgászoknak lehetett, talán majd újra lesz rá mód), kajakozni, fürdeni és korcsolyázni. A tavat mindenfele erdő (Cinkotai parkerdő), mező veszi körül, ezért aztán a biciklizés mellett szoktak itt lovagolni, a tűzrakóhelynél sütögetni, és van egy tanösvény a tó körül, amivel úgy járhatod körül a tavat, hogy közben némi ismerettel is gazdagodsz. Nem hosszú és csöppet se megerőltető „túra”, legalább egyszer érdemes megtenni, így minden oldalról láthatod a tavat. Pecások előtt se ismeretlen a hely. Nemrég kerültek padok, utcai bútorok, amolyan nyugágyfélék a tó autóút menti oldalára. A régi halőrházat lebontották, s a helyén feltehetőleg hamarosan büfé s talán új halőrház és mosdó lesz.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
A tóhoz látogatásom titkos vágya szokott lenni, hogy vízimadarat lássak, s már jó a napom, ha egy megajándékoz a társaságával, s erre elég nagy az esély, mert sok vízimadár pihenőhelye a főváros legnagyobb kiterjedésű állóvize. De nagy szerencsével akár teknőst is megláthat az ember, ugyanis itt még védett teknősök is élnek. Ez a terület is természetvédelmi terület, a környéken lévő nádas, a patak völgyében lévő lápréten kialakult növény- és állatvilágnak köszönhetően.
Hivatalos neve kicsit illúzióromboló: Szilas-pataki árvízvédelmi tározó. Ámde ez fedi a valóságot, illetve létezésének okát, ugyanis a Szilas-patak visszaduzzasztásakor alakult ki, hogy ezzel megelőzzék a patak áradását.
Galériaképek (képekre kattintva nagyban láthatóak)
Naplás, Naplás…mit is jelenthet ez a szó? Állítólag a régi „napol” szóhoz van szorosan köze, ami azt jelentette, hogy időt eltölt, elveszteget. A kifejezést a XVIII-XIX. században használták, például arra, hogy a régi vármegyei rendszerben a fogattal berendelt jobbágyok napokig vesztegeltek a vármegyeház udvarán.
Nos, nincs is jobb hely a Naplás-tónál arra, hogy „napoljunk”, időnket eltöltsük, amely idő viszont semmiképp se lesz elvesztegetett.