Erre, erre kedves publikum, itt látható Lengyelország összes világítótornya… kicsiben!
Akik hozzám hasonlóan rajonganak a világítótornyokért, azok átérzik, hogy egy világítótorony minipark maga a kánaán. Amikor felfedeztem, hogy a lengyel tengerparton van egy ilyen, az mindent eldöntött, többé kétség nem fért hozzá, hogy Niechorze [ejtsd: Nyehorzse] lesz az a lengyel tengerparti város, amit meglátogatunk.
Amikor belépünk ebbe a világítótorony mini városba, azaz a Park Miniatur Latarni Morskich nevű birodalomba, akkor ez az első látvány. Rögtön kormányosként kormánykereket tekerhet és távcsőbe nézhet, kicsi s nagy. Gyerekeknek különösen izgalmas hely, mert a tornyok nagyjából akkorák, mint egy gyerek, vagy nem sokkal nagyobbak.
Oksywie világítótórony az előtérben.
A világítótornyokat egyenként helyezték el, mintha mindegyik egy-egy szigeten lenne.
Ez a gyönyörű vörös a kedvencem: Rozewie.
Kövezett úton sétálhatunk a tornyok közt.
Ez pedig a közelében álló, a Noew Rozewie.
A világítótornyokban ütemesen villogtak a lámpák.
Egy kis tengerparti hangulat a napozó kuckóval.
Két jelentőseb világítótorony: Darlowo (fent) és az erődszerű Kolobrzeg (lent).
A minipark ajándékboltja előtt a képeslapokat is világítótorony formájú tornyon kínálják (balra fent). Ahogy megvesszük a belépőjegyet (25PLN, 2018-ban), rögtön az esernyő tartóba botlunk, ami tele van hatalmas méretű, erős esernyőkkel a látogatók számára (balra lent). Ami nem lehet véletlen, mert az esős idő itt nem ritka. Én is esőben néztem meg a parkot, s benne a Stilo nevet viselő világítótornyot (jobbra elől).
A parkban nem csak világítótornyok voltak, hanem kisvasút is, meg hajó, mint ez az Orp Orzel.
A miniparkban igyekeznek mindent bemutatni, ami a világítótornyok világához hozzátartozik, mint a világítótornyok története, s így az első eszköz, amivel messzire fényjelzést lehetett leadni, ez volt a Bliza (felső kép), amibe távolról is jól látható tűzet raktak. Az alsó képeken két szép világítótorony látható: Ustka (balra), Krynica Morska (jobbra).
A parkot ismeretterjesztő anyagokkal is körbe táblázták: megtudhattuk, hogy a lengyel tengerpart világítótornyai közül melyik milyen hatótávolsággal képes világítani a Balti-tengerre.
A hatalmas méretű ködkürtöt ki is lehetett próbálni (jobbra lent). Czolpino világítótorony (balra) és a Stawa Mlyny (jobbra fent).
Számomra a legnagyobb meglepetés két olyan lengyel világítótorony volt, amelyeket egész biztos, hogy sose fogok az eredeti helyükön megtekinteni. Az
egyik az Arctowski (1978) (balra), amelyet Henryk Arctowski lengyel tudósról és felfedezőről nevezték el, s amely torony az Antarktiszon áll. Egész pontosan a King George szigeten, a Dél-Shetland-szigetek egyik szigetén, ahol lengyel kutatói bázis is működik. A világítótornyot generátorral működtetik.
A másik az UWE1 (2006) (jobbra), ami a Spitzbergen norvég szigeten található.
A park egyik térképén együtt láthatjuk az összes világítótornyot, hajót, s a témához kapcsolódó eszközt, amit megnézhetünk a miniparkban.
Galéria képek itt:
A minipark logója.
Távolban az igazi világítótornya Niechorze városának.
A hajó makettjéről a tengerészek se maradtak le.
Rozewie, a kedvenc.