Gdansk régi világítótornya.
Igazán különleges világítótorony a Gdansk városában (ul. Przemyslowa 6a, Gdańsk 80-542) álló Nowy Port világítótorony (Gdansk Nowy Port Latarnia Morska, belépő: 10PLN, 2018-ban). Nem csupán azért, mert jó ránézni, hanem mert izgalmas történelmi vonatkozásokkal rendelkezik, és még van a tetején egy időgömb is. Ja, és a hab a tortán, hogy még a lámpáját is közvetlen közelről meg lehet nézni.
A világítótorony mellett áll ez az épület, ami feltehetőleg időjárás állomás.
A torony udvarát körülvevő kerítés egy amolyan szabadtéri múzeum világítótornyok (első sorban lengyelországi) fotóiból.
A torony tetején látható szabályos gömb a nevezetes időgömb.
Az időgömb látványnak is érdekes, a turisták izgatottan várják a percet, amikor megszólal a zene, s felhúzzák a gömböt, majd zutty, leejtik. De nem ezért helyezték el a tetején, hanem mert a hajósoknak nyújtott plusz segítséget. Mégpedig úgy, hogy az időgömb pontosan délben zuhant le, s ehhez pontosíthatták a tengeri kronométereiket a hajók kapitányai.
Napjainkban csak néhány időgömb van a világon, Greenwichben, Washingtonban, Szingapúrban és Lytteltonban (Új-Zéland).
Kilátás a világítótoronynak abból az ablakából, ahol 1939. szeptember 1. hajnali 4:45-kor eldördült az 55 millió ember életét követelő második világháború első lövése (a Schleswig-Holstein csatahajó – ami épp a Westerplatte-félszigeten horgonyzott -, 3 perccel később, 4: 48-kor lőtt, ezt tekintik a második világháború kezdetének).
Ha felmegyünk a 27 méter magas (a földtől 36 méter), 1893-ban épült világítótorony teraszára, akkor láthatjuk a kikötőt. Kilátást kapunk a Westerplatte-ra, s a Gdanski öbölre is.
Láthatjuk a széles „bejáratát” is a kikötőnek.
A terasz szintjéről egy ilyen kis létra visz fel a legizgibb helyre, a világítótorony szívébe, oda, ahol maga a lámpa lakozik.
A világítótorony belsejében kis múzeum is megbújik, ahol megismerhetjük a világítótorony történetét, s mindent, ami hozzá kapcsolódik.
Ez a lámpa, ami a torony tetejéből messzire hordja a fényt. Nem világít, világít, így villódzik ütemesen.
Mindezt láthatjuk, ha megtesszük a 114 lépést abban a világítótoronyban, ami az első világítótorony a Baltikumban, a Balti tengernél, ami elektromos árammal világított.
A világítótorony előtt egy nagy partszakasz van, ahol időnként kisebb-nagyobb hajók feltűnnek.
Ilyen nagyobb hajó például.
Ilyen kisebbecske. Háttérben az igazi kikötői hangulat a távolban.
Galériaképek itt:
A világítótoronyba lépve, a lépcső mellett a torony szerkezeti vázának rajza fogad minket.
A német Schleswig-Holstein hajó tengerészei a csata után, 1939. szeptember 8-án.
Azon ablak mellett olvasható ez a felirat, ahonnan a második világháborúban az első lövést indították a Westerplatte felé 1939-ben.
A világítótorony előtti kikötő.
A világítótorony az időjárás állomással.