2018. augusztus 27-29.
Lengyelország leghíresebb városa, az egykori Hanza-város, amiről még a lengyelek is csak csillogó szemmel beszélnek: „Gdansk, igen, az tényleg jó hely”. Évek óta készültem rá, hogy ide eljussak, a színes házakhoz, hajókhoz. Gdansk bár – népszerűsége okán – mindenkié, mégis megtaláltam a saját Gdanskom, amit magaménak éreztem. Megismertem az esti arcát és a nappalit, a turista csoportoktól hemzsegő belvárost, s a helyiekkel teli tengerparti parkokat, a kis éttermet, ahol finom menüt ehetek, és mindig nyújtott valami újat, amire nem számítottam.
A folyó és a folyópart a Daruval
A híres Zuraw, azaz a Daru, Gdansk jelképe.
Én nem tudtam mit kezdeni ezzel a Daruval, ami egybeforrt Gdansk nevével. Nekem egy első látásra értelmezhetetlen építmény, amiről tudjuk, hogy egy több száz éves daru, Európa legrégebbi daruja (14. században épült fából készült daru, s akár 2 tonna súlyt is fel tudtak vele emelni), aminek a segítségével az áruszállító hajókba rakodtak be.
A Motlawa folyó egy méretes hajóval.
De az igazán érdekes, és szívdobogtató, a Motlawa folyó partja, a Hosszú Rakpart, a régi Gdansk kikötőjének egy része, ahova a Zöldkapu árkádjai alól juthatunk.
A folyó kikötője, ahol jó már a puszta létezés is. S ahol látni a hidat, ami épp nyitva van, hogy a vitorlás hajó átférjen.
Itt, a rakparton is láthatjuk a városból már ismerős sudár, díszes házakat.
A vízen pedig mindig történik valami. Alig hinnénk, pedig bizony, az a kis sárga valami a vízben (bal alsó kép), az egy vizibicikli. De kajak is „beúszik”.
Ahogy a nagy feltűnést keltő kalózhajó is.
A rakparti sétány hajóval és felnyitott híddal.
A folyón átível egy rövid, de annál érdekesebb híd, amit napjában többször felnyitnak, hogy átmehessenek a folyó azon részén is a hajók. A hídfőnél átkelési menetrend segít, hogy tudjuk mikor kelhetünk át a túlpartra, ha mondjuk fotózkodni akarunk odaát a nagy Gdansk felirattal.
Ilyen a híd, elejétől a végéig esti fényben.
A hidat lezárják a járókelők elől, mielőtt elkezdik felengedni. Ez elég nagy látványosság, sokan megállnak és nézik, hogy is történik mindez. Ezt megelőzi egy erős, hajókürtre emlékeztető hang, majd több nyelven (lengyel, angol, német) bemondják, hogy mindenki hagyja el a hidat.
A Gdanski tramwaj, azaz a vízi villamos menetrendje és útvonala.
Ha időnk engedi a folyón is kalandozhatunk, menetrendszerinti vízi villamossal, vagy kishajóval (40 PLN), vagy talán a legmenőbb, ha kalózhajóval (45 PLN/fő), amivel a folyó torkolatáig is elmehetünk. Valamint a sétányról sétahajók indulnak a Westerplatte- és a Hel-félszigetre, valamint Sopotba.
A nevezetességek és a múzeumok
A Városháza ábrázolása az épület előtt.
A főbb nevezetességek, múzeumok egy bizonyos napon (kedden, de ezt előtte érdemes ellenőrizni) ingyen látogathatók. Abban a rövid idősávban is meg lehet nézni az egymáshoz közeli legfontosabb múzeumokat.
A Városháza összes terme káprázatos, ez olyan, amit nem szabad kihagyni.
És még kapcsolódik hozzá a tornya is, ami megmászható…nos…nem alacsony. Ez Gdansk tornyainak egyike. A város fő sétálóutcája jól látszik fentről.
Dwór Artusa, ha lehet szépségben felül múlja a városházát. Mikor beléptem ebbe a terembe, földbe gyökerezett a lábam, “hű”, és csak ámultam.
Fél óránként engedik be az embereket, egy bizonyos létszámot, ezért lehet számítani egy kis várakozásra.
Dwór Artusa, azaz az Artus-udvar.
Dom Uphagena is nagyon szép rokokó ház, eredetileg egy XVII. századi kereskedő több szintes polgárháza, amit berendezésével, régi gazdagságában megtekinthetünk. Nekem nagyon tetszettek a fantáziadús falfestések, ajtódíszítések. A konyháját is bemutatják, ahogy a kertjét is.
A Daru belsejében kapott helyet a Tengerészeti Múzeum, ahol több emeleten mutatják be a világ elképzelhetetlenül sok vízi járművét, kezdve a kis halászhajóktól a nagy tengerjárókig. Interaktív játékokkal is fokozták az ismeretterjesztést és a szórakozást. A Daru történetét is itt meg lehet ismerni.
Templomok
A híres Bazylika Mariacka (Mária templom), ami a Mariacka utcában sétálva, az utca végében már magasodik. Van egy tornya, oda fel lehet menni. Nekem nem tetszett annyira, mint a karmelita templom. Sőt, csalódás volt, főleg ahhoz képest, hogy ez Európa legnagyobb középkori temploma. Egy része ingyenes. Ha közelebbről is meg akarod nézni, akkor a belsőbb rész 4 PLN (és a torony még kb. 10 PLN). De az ingyenes részén is részesülsz a templom fontos részeiből.
Lew Hewelion
Mintha Gdansk elirigyelte volna Wroclawtól a törpéit, s helyette oroszlánokkal próbálkozna. Gdansk utcáin ilyen fura figurákat lehet észrevenni a lábunk alatt, nevük: Lew Hewelion, azaz egy oroszlánka, oroszlánszobor. Ha jól tudom, összesen 6 db van belőlük, jelenleg, amikből én háromból találkoztam (a Gdanski mólón, egy bolt előtt, és valahol a városban).
A hangulat
Nappal s éjjel a Mariacka utca szomszédságában ez az aranyos szökőkút, a Fontanna Czterech Kwartałów, aminek négy sarkában négy oroszlán fekszik, s köztük ugrálnak a vízsugarak. Gyerekek kedvence lehet ez.
A Most Milosci (Milosci híd) kis sétával könnyen elérhető a belvárosból. A híd,amolyan szerelem lakatokkal jól felszerelt kis hidacska.
A Mariacka utca (Ulica Mariacka) a borostyánokkal, amikkel mindent lehet díszíteni, s a kis szobor szörnyekkel, amik virággal már nem is olyan ijesztőek, mint inkább kedvesek. Ezen az elbűvölő utcán mindenkinek végig kell sétálni. Nappal mindenféle portékát árulnak, este pedig olyan csendes, amit nappal el se tudnánk képzelni. Nem beszélve arról, hogy egyik vége kapu a folyópartra, másik vége pedig út a Bazylika Mariackába, s mindez pár lépés csupán.
Az igazi gdanski hangulat a Mariacka utcán és a Dluga utcán található. Ahol számos színes, keskeny, kedves épület sorakozik.
Csak kapkodjuk a fejünk a sok szép épület közt, éjjel, s nappal.
Éjszaka is megkapó a város, és tele élettel (jobbra a Jacek torony).
Gdansk „felnyitódós” hídja este egyik és másik partról nézve.
Gdansk tengerpartja és a parkok
A Brzeznienski Park Gdanskban.
Gdansk tengerpartja egy külön világ, s még azon belül is sokszínű. A várostól 5-12 kilométerre van a part. Mielőtt a beachre érne az ember, parkokban sétálhat, nagy parkokban, amik nagyon rendezettek, külön út van a gyalogosoknak, és külön a biciklistáknak. Ez utóbbit használják a futók is, meg a görkorisok. Hétköznap este 9-kor is gyerekek, felnőttek jönnek-mennek. Ki sportol, ki csak időzik másokkal, valaki pedig pusztán közlekedik.
A tengerparti sétány, s a gdanski tengerpart a mólójával.
A tengerparti sétányról pedig kis bejáratok visznek ki a tengerpartra, ahol még szeptemberben is üldögélnek a homokban, vagy idősebbek a padokon, elvetemültebbek fürdenek a 19 fokos vízben.
Kukucs! Idill a beachen.
Mennyi idő elég Gdanskra? Mi 1,5 napot tudtunk rászánni, ami sok mindenre elég volt, de szerintem 2-3 napot is el lehet itt tölteni könnyedén.
Utunkat Niechorze felé folytatjuk.
Galériaképek itt:
A Daru Gdanskban.
A kicsi daru a nagy mellett szoborként, ahol körbe is járhatjuk.
A Motlawa folyó sétánya.
Vízibicikli Gdanskban a Motlawa folyóban.
Este Gdansk hídja a kalózhajóval.
Egy kis étterem a Motlawa folyó partján.
Körhinta nappal s éjjel a Motlawa folyó partján.
Kilátás a Tengerészeti Múzeumból (Zuraw).
A Fontanna Czterech Kwartałów (az oroszlános szökőkút), hátterében a Bazylika Mariacka.
A híres Fontanna Neptuna Gdanskban.
A piac.
A Nagy malom.
Egy egyszerű kis szökőkút a Nagy malom mellett.
Az egyik kapu Gdansk fő sétáló utcájában.
Bazylika Mariacka.
Épületek a sétáló utcán.
Egy másik szép kis épület.
Dwór Artusa.
A Városháza.
Utazó láda (Dom Uphagena).
A kagylók fajtáit mutatják egy tengerparti táblán.
A körtúra előző részei:
Lódz – Lengyel kör 1.
Malbork – Lengyel kör 2.
A körtúra következő részei:
Sopot – Lengyel kör 4.
Gdynia – Lengyel kör 5.
Niechorze – Lengyel kör 6.
Wroclaw – Lengyel kör 7.
Ajánlott olvasmány a cikkhez:
Kis lengyel ez+az